Укрепването на еврото е повод за "сериозна загриженост", която предполага, че Европейската централна банка (ЕЦБ) може да предприеме действия през следващия месец. Това заяви президентът на институцията Марио Драги в пресконференцията след края на месечното заседание на банката.
По-рано през деня ЕЦБ запази основния си лихвен процент на исторически ниското ниво от 0,25% и не предприе нови стъпки за стимулирането на икономиката на еврозоната. Базираната във Франкфурт банка не извърши корекции за шести пореден месец. За последно основната лихвена ставка бе изменена през ноември миналата година, припомня CNBC.
"Обменният курс е много важен за стабилността на цените и за растежа", посочи Драги пред журналисти в белгийската столица Брюксел.
"Укрепването на обменния курс в контекста на ниската инфлация е причина за сериозно безпокойство от гледна точка на Изпълнителния съвет (на ЕЦБ)", коментира още той.
"Централните банкери са настроени да действат през следващия месец", посочи още Драги. По думите му решаващо значение ще имат новите експертни прогнози за състоянието на европейската икономика.
Последните данни за инфлацията във валутния съюз показаха ръст от 0,7 на сто през април. Постигнатото ниво е далеч под целта на ЕЦБ от малко под 2%.
Драги подчерта отново за пореден път, че банката е "единодушна" в желанието си да използва неконвенционални монетарни средства за борба с ниския ръст на потребителските цени при необходимост.
След отчетения известен ръст в минутите след обявяването на решението на ЕЦБ еврото пое рязко надолу спрямо зелените пари. Единната валута заличи бързо постигнатия аванс, смъквайки се малко преди края на сесиите на Стария континент с 0,33 на сто до 1,3864 щатски долара.
Марио Драги коментира и събитията в Украйна. По думите му геополитическият риск може да окаже силно отрицателно въздействие върху икономическите перспективи.
В този ред на мисли ситуацията в Източна Европа също ще бъде взета под внимание при евентуалната корекция на монетарната политика на Стария континент.
Още по темата може да видите във видеото на Bloomberg