fallback

Юанът отстъпи до едногодишно дъно след разхлабването на регулациите

Настроенията към китайските пари остават относително отрицателни, коментира експерт

09:25 | 19.03.14 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Юанът oтстъпи до най-ниското си ниво от почти година спрямо долара след оповестеното през уикенда разхлабване на регулациите върху валутния курс, съобщава CNBC.

По време на късната търговия в Азия в сряда един щатски долар се разменя за 6,2026 китайски юана при дневен ръст от 0,11 на сто. Равнището е най-ниското от април 2013 г.

Според експерти последните корекции на регулациите върху китайската валута са сигнал, че Пекин обмисля дори по-мащабно разхлабване на паричната си политика.

"Юанът отчете най-слабото си ниво откакто бе поставена граница на поскъпване или поевтиняване от 1 на сто спрямо долара. Сега сме отново на това равнище, но най-горния край на диапазона е 2%", каза Низам Идрис, управляващ директор и ръководител на звеното за валутни стратегии в Macquarie Bank в Сингапур.

През изминалия уикенд Китай изпрати към пазарите един от най-силните си сигнали за задействане на обсъжданата реформа във финансовия сектор. Управляващите в Пекин разхлабиха контрола върху валутата си въпреки забавянето на икономиката в опит да подобрят инвеститорското доверие в юана.

Облекчаването на рестрикциите дойде, след като икономическият растеж на Поднебесната империя удари 15-годишно дъно през 2013 г. Равнището от 7,6% постави гласно въпроса за необходимостта от пропазарни реформи в страната.

Сигналите за възможно разхлабване на контрола върху валутата бяха налице в последните няколко седмици. По-слабият юан може да помогне на китайските износители чрез намаляване на цената на техните стоки на международните пазари.

Ходът се разглежда като важна стъпка в посока към превръщането на юана в напълно конвертируема валута.

През последните седмици обаче валутата бе сравнително нестабилна. Анализатори твърдят, че чрез корекцията на регулаторната рамка Пекин се стреми да отблъсне спекулантите, които залагат срещу паричното средство.

"Настроенията към юана остават относително отрицателни", заяви Митул Котеча от Credit Agricole в Хонконг. "Това е така, отчасти защото централната банка се стреми към обезценяване на юана на фона на неотдавнашните по-слаби икономически данни", допълни той.

Последната серия от песимистични доклади породи опасения за състоянието на втората по големина икономика в света. Китайския износ намаля с 18,1% през февруари на годишна база – доста под пазарните очаквания за ръст от 6,8 на сто. Индустриалното производство и продажбите на дребно пък се разшириха с по-бавни темпове през първите два месеца на 2014 г.

Повече пазарни новини вижте в материала на Bloomberg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:01 | 13.09.22 г.
fallback