Рискът САЩ да изпаднат в неплатежоспособност се сви наполовина спрямо нивото му от преди четири месеца, доближавайки се до това на Германия, след като американската икономика нарасна повече от немската, пише Bloomberg.
Разходите за защита от неплащане по американски дълг в момента се оценяват на 26,5 базисни пункта, което е по-малко от нивото през октомври, а именно – 46 базисни пункта. Нивото за Германия е 25 базисни пункта. По-рано този месец американското правителство покачи тавана на дълга до март 2015 г., избягвайки попадането на Конгреса в още една задънена улица, след като неотдавнашните дискусии увеличиха риска от изпадане в неплатежоспособност.
Доходността по 10-годишните щатски облигации е около 2,74%. Разликата в цената на 5-годишните суапове за кредитно неизпълнение между тези на САЩ и Германия се сви до по-малко от един процентен пункт, показват данни на CMA. Трейдърите използват тези контракти, за да залагат за платежоспособността на държавите.
През юли 2011 г. американските суапове се изкачиха до 64 базисни пункта, след като безизходицата в Конгреса едва не предизвика дефолт. Още на следващия месец агенция Standard & Poor's отне топ рейтинга на САЩ от ААА. Неотдавна пък агенция Fitch затвърди първокласния рейтинг за дълга на Германия.
Инвеститорите притежават контракти, застраховащи американски облигации, за 3,9 млрд. долара и немски ценни книжа за 11,6 млрд. долара, показват данните на Depository Trust & Clearing Corp., актуални към 14 февруари.
Миналата година бюджетният дефицит на САЩ се сви до 3,3% от БВП от 10-те процента, колкото бе през 2009 г., гласи последната информация на американското Министерство на финансите. Към края на 2012 г. Германия имаше бюджетен излишък, равен на 0,1% от БВП на страната, сочи статистиката на Евростат.
Щатската икономика ще нарасне с 2,9% през 2014 г. спрямо 1,7% за Германия, прогнозират анкетираните от Bloomberg икономисти. Така САЩ ще задмине европейската страна по този показател за трета година.
Въпреки че Федералният резерв намалява стимулите за икономиката, президентът на Европейската централна банка Марио Драги казва, че е готов да повиши стимулите. Чуждестранните централни банки пък държат американски облигации за 2,963 млрд. долара.