fallback

МВФ: Развитите икономики не трябва да бързат със свиването на стимулите

Институцията запази очакванията си за растежа на глобалната икономика през тази и следващата година

10:15 | 20.02.14 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Развитите икономики, включително САЩ, трябва да избягват твърде бързото свиване на стимулите предвид мудното глобално икономическо възстановяване. Това, в комбинация с неотдавнашната нестабилност на пазарите, подчертава ключовите рискове за някои от развиващите се икономики, посочи в доклад Международният валутен фонд (МВФ).

Според институцията съществува възможност за по-добро координиране на плановете на централните банки за излизане от кризата – нещо, за което много от лидерите на нововъзникващите пазари призоваха, след като Федералният резерв на САЩ започна да понижава месечната си подкрепа за икономиката.

От МВФ подчертаха, че текущите перспективи за растеж в световен мащаб са подобни на тези от януари. Очакванията на експертите са за разширение на глобалната икономика от около 3,75% през тази година и от 4 на сто през 2015 г., съобщава CNBC.

Риск за глобалния растеж представлява и много ниската инфлация в еврозоната и нововъзникващите пазари, за която според международната организация са необходими стабилни икономически политики и гъвкави обменни курсове.

"Изходящите капиталови потоци, по-високите лихвени проценти, както и рязкото обезценяване на валутите в развиващите се икономики остават основните грижи, а постоянното затягане на финансовите условия би могло да потисне инвестициите и растежа в някои страни", посочиха в анализа си от МВФ.

Новината дойде в навечерието на срещата на финансовите министри от Г-20 и гуверньорите на най-големите централни банки в света, която ще се проведе в Сидни на 22-23 февруари.

Управляващите в някои от развиващите се икономики по света обвиниха Фед за пазарната турбуленция от последните седмици. В края на декември централната банка на САЩ започна обсъжданото отдавна свиване на месечните си стимули, смъквайки ги в два последователни месеца с по 10 млрд. долара до 65 млрд. долара.

Според МВФ има възможност за по-добро сътрудничество в областта на развиването на неконвенционална парична политика. Организацията отправи и призив към Фед да избягва "твърде бързо" излизане от програмата за изкупуване на активи.

"На фона на перспективите за усъвършенстване от решаващо значение ще бъде избягването на преждевременното оттегляне на настоящата парична политика, включително в Съединените щати", отбелязаха от фонда.

Що се касае до еврозоната и Япония, основните финансови институции в блока и Страната на изгряващото слънце трябва да облекчат допълнително политиките си, за да постигнат целевата си инфлация от 2 на сто.

Още по темата вижте във видеото на Bulgaria On Air!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:11 | 13.09.22 г.
fallback