Централната банка на Казахстан девалвира местната валута, съобщава Bloomberg. Финансовата институция заяви, че повече няма да поддържа курса на националните пари – тенге, до предишните нива на фона на отливите на капитали от развиващите се пазари, причинени от редукциите на паричните стимули от страна на Федералния резерв на САЩ.
Централната банка ще позволи валутата да се търгува при курс от 185 тенга за един долар в интервал от плюс/минус 3 тенга. Банкерите поддържаха курса на тенга в интервала от 145-155 тенга за един долар. По този начин казахстанската валута се обезценява с около 19% от курса от 155,63 тенга за един долар вчера.
През януари тенгът, въведен в обращение през 1993 г. - две години след разпада на Съветския съюз, отчете най-лошото си представяне от юли 2013 г. насам. Най-големият производител на енергия в Централна Азия девалвира валутата си с 21% през февруари 2009 г., след като финансовата криза принуди правителството да се възползва от контрола си върху централната банка и да похарчи милиарди долари, за да спаси икономиката.
През януари чуждестранните валутни резерви на Централната банка на Казахстан се свиха до 24,5 млрд. долара от 24,7 млрд. долара само месец по-рано. През октомври запасите намаляха до 23,7 млрд. долара, като бяха най-ниските от декември 2009 г. насам, показват данни на Bloomberg.
Решението на Централната банка на Казахстан идва след девалвацията на аржентинското песо миналия месец и след решението на Украйна да наложи капиталов контрол, за да спре пропадането на гривната. Ходът на финансовата институция ще подобри конкурентоспособността на икономиката на Казахстан и ще намали спекулативния натиск върху местната валута.