Европейският съюз може да удължи матуритета на бъдещите спасителни заеми за Гърция до 50 години и да намали лихвите по предишни заеми с 50 базисни пункта, пише Bloomberg, позовавайки се на информация на запознати със случая длъжностни лица.
Европейските власти ще обсъдят нов план това лято, който ще включва между 13 и 15 млрд. евро финансова помощ за южната ни съседка. Облекчаването на условията по гръцките заеми, чиято обща стойност е 240 млрд. евро, няма да бъде прецедент, след като еврозоната и МВФ вече са прибягвали до подобни действия.
„Можем да облекчим дълга чрез удължаване на матуритета и намаляване на лихвата, но това ще стане единствено при условие, че Гърция поеме определени задължения“, каза холандският финансов министър Йерун Диселблум вчера.
Новият заем ще помогне на Гърция да запълни бюджетния дефицит, заради който ЕС и МВФ държаха изпълнението на спасителната програма да се движи в график. Страната трябва да продължи да затяга коланите, въпреки че „гръцкият народ все още изпитва тежките последици от болезнените, но и не по-малко нужни реформи, които протичат“, заяви президентът на ЕС Херман ван Ромпой през януари.
Освен че се опитва да изпълни условията за получаване на допълнителна помощ, Гърция търси и най-подходящия начин да се възползва от заделените за рекапитализация на банките 50 млрд. евро. Страната се надяваше, че от тези пари ще остане някаква част за закърпването на други дупки, но това изглежда все по-малко вероятно тъй като гръцките банки ще имат нужда от по-голям капитал, според запознат със ситуацията европейски служител.
Представители на Тройката кредитори трябва да посетят Атина този месец, за да изяснят дали Гърция е готова за нов пакет финансова помощ, но според запознатите със случая лица няма изгледи тази среща да се осъществи в близкото бъдеще. Причината е, че е малко вероятно разглеждането на гръцката програма за покриване на изискванията да приключи в скоро време.
Гръцкият финансов министър Янис Стурнарас се надява все пак това да се случи и превеждането на нов заем да започне преди март. От своя страна от немското министерство на финансите заявиха, че все още е твърде рано да се водят такива разговори и че няма нужда да се бърза.
„Ще разполагаме с нужната информация в края на април или началото на май. Едва тогава ще можем да оценим справедливо работата на Гърция“, заяви немският зам.-министър на финансите Щефан Кампетер в интервю миналата седмица.