fallback

Bundesbank: Биткойнът е силно спекулативен

В Германия обаче криптовалутата все още е "нишов феномен", смята членът на Борда на банката Карл-Лудвиг Тиеле

15:21 | 07.01.14 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Германската централна банка предупреди за съществуващите рискове от интернет валутата боткойн.

„Заради своя дизайн и заради голямата си волатилност биткойните са силно спекулативни", каза членът на Борда на Bundesbank Карл-Лудвиг Тиеле пред германския икономически всекидневник Handelsblatt. За виртуалната валута не съществувала държавна гаранция и тя би могла по принцип да доведе до пълна загуба за инвеститора.

Биткойните бяха изобретени през 2009 г. като отговор на международната финансова криза. Създадени са от неизвестен програмист, който е искал да изгради една независима от правителства, централни банки и други финансови институции валута. Виртуалните пари се изчисляват чрез сложни процедури, а максималният им размер е ограничен. 

Обменният курс към истинските валути варира силно – така например в края на миналата седмица един биткойн струваше 900 долара, а в понеделник на борсата Mt Gox цената значително се повиши до 1000 долара за биткойн. Причината за това беше очевидно решението на производителя на игри за социални медии Zynga да даде възможност за разплащане с криптовалутата в някои области.

Преди Bundesbank и Европейският банков регулатор (European Banking Authority – EBA) и други национални централни банки предупредиха за рисковете от виртуалната валута за потребителите. За Германия обаче Тиеле смята, че все още битокойните са "нишов феномен".

Според Тиеле ежедневно в световен мащаб се осъществяват около 70 000 сделки с биткойни. „Това е незначителен дял, ако си дадем сметка, че само в Германия на ден има по 24,6 милиона кредитни трансфери и 35,2 млн. директни дебити“, заяви германският банкер.

По време на следобедната сесия на Стария континент един биткойн се разменя за 989 щатски долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:45 | 06.09.22 г.
fallback