Водещият банков регулатор на Стария континент отправи сериозно предупреждение за рисковете, които следват от използването на биткойни, пише CNN.
В доклад от петък Европейският банков орган (ЕБО) предупреди пазарните участници, че всяка инвестиция в дигиталната валута може да бъде болезнена. Институцията посочи, че електронните парични средства са напълно нерегламентирани и оставят хората без хеджиране от евентуален срив.
Посланието на ЕБО дойде на фона на множеството коментари от инвеститори, технологични гурута и обикновени трейдъри, които засилват доверието си в биткойните. Основните надежди са, че алтернативното парично средство може да се превърне в легитимна глобална валута, която да не е регулирана от нито една държава.
Доверието в биткойните се засили допълнително през тази седмица, след като фондът за рисков капитал Andreessen Horowitz обяви, че инвестира над 20 млн. долара чрез стартъпа Coinbase.
Докладът на ЕБО обаче предупреждава, че всички видове "дигитални портфейли" са изложени на риск от хакване, което може да остави инвеститорите с празни джобове.
Дигиталната валута биткойн бе създадена от анонимен компютърен специалист или екип от експерти в началото на 2009 г. Основният плюс на паричното средство е неговата независимост от централните банки и политиците.
През миналата седмица Китайската централна банка забрани на финансовите институции в страната да извършват сделки с биткойни.
Въпреки това валутата получи известна подкрепа от Федералния резерв на САЩ, включително от председателя Бен Бернанке. По думите му паричното средство "може да гарантира дългосрочна надежност" и да бъде част от международната система за разплащане.
Стойността на един биткойн нарасна значително през тази година – от около 13 долара през януари до над 1 200 долара преди дни. Днес по обед един брой от дигиталното парично средство се разменяше за 919,99 долара.