fallback

Търпението, спокойствието и увереността определят успеха на всеки трейдър

Проблемите на американската образователна система са сходни с тези у нас, заяви победителят в трейдинг състезанието на MIT Кубрат Данаилов

10:28 | 05.12.13 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Кубрат Данаилов. Снимка: Личен архив

21-годишният Кубрат Данаилов е студент по математика в Принстънския университет в САЩ. През ноември в екип заедно със свой колега той спечели престижното състезание по трейдинг на Масачузетския технологичен институт (MIT).

В събитието взеха участие повече от 100 студенти от най-престижните американски университети – Харвард, Принстън, Йейл, МIТ, Колумбийския университет и други. Надпреварата се спонсорира от най-големите банки и брокерски къщи от финансовата индустрия на САЩ.

Преди да започне образованието си в САЩ Данаилов стана Балкански шампион по математика за 2011 г. Носител е и на два бронзови медала от Международните олимпиади по математика през 2010 г. в Казахстан и през 2011 г. в Амстердам.

– Г-н Данаилов, поздравления за спечелването на престижния конкурс на MIT. Как стигнахте до победата?

Благодаря ви. Като погледна назад, мога да кажа, че до успеха ни се стигна след доста усилена подготовка. Важните параметри за всяка една от частите на състезанието бяха разпратени до участниците около седмица преди събитието. Убеден съм, че успехът ни се дължи не само на това, което бихме нарекли „интуиция на момента“, но и на сериозното внимание, което отделихме на разработването на собствени компютърни модели и свързването им с трейдинг платформата.

– Как протича трейдинг надпреварата на MIT?

Състезанието се състои от пет различни симулации на търгуване на различни финансови инструменти в различни среди. Във всеки един момент един от членовете на отбора е трейдър, като той въвежда офертите в системата, а другият е анализатор. Четири от рундовете бяха посветени на електронното търгуване, като се използва софтуер, който е разработен в университета на Торонто.

Финансовите инструменти, които търгувахме електронно, бяха акции, фючърси и европейски опции, като всички те бяха измислени, т.е. не търгувахме с реално съществуващи символи. Разликите в рундовете с електронна търговия не се състоят само в комбинацията на наличните инструменти, но и във вида новини и сигнали, които платформата създава и разпраща до всички участници на пазара.

Единствената симулация, която не беше базирана в електронната платформа, беше от тип pit-trading – по един човек от отбор слиза в pit-а и започва да търгува индексови фючърси с останалите състезатели. През това време партньорът му, чрез жестове с ръце, му предава информация за движението на индекса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:08 | 14.09.22 г.
fallback