Поръчките на стоки за дълготрайна употреба в САЩ са се понижили със 7,3% през юли, най-вече заради по-малкото договори за реактивни самолети и големи военни стоки, стана ясно от публикуваните в понеделник официални правителствени данни.
Спадът на поръчките на стоки за дълготрайна употреба донякъде бе очакван след чувствителното покачване през последните месеци. Анкетираните по-рано от MarketWatch икономисти очакваха отстъпление със сезонно изгладените 4,9% през седмия месец на годината.
Като цяло докладът от юли обаче показа малко изменение в цялостната траектория на бавно нарастващия производствен сектор в САЩ. Спадът се дължи най-вече на понижението на поръчките на самолети от марката Boeing. Заявките за въздухоплавателни средства са се смъкнали с 52,3% след скока с 33,8% през юни и покачването с 67,6% през май.
От Boeing обявиха, че подписали договори за продажбата на 90 машини през юли в сравнение с отчетените 287 през предходния месец. Резултатът затвърди тенденцията поръчките на скъпи самолети да отчитат сериозна волатилност на месечна база.
Същевременно заявките за леки и товарни автомобили са отбелязали лек ръст от 0,5%, затвърждавайки тенденцията за покачващо се търсене в сектора. Производителите на компютри, електроника, електрически съоръжения и уреди пък са отчели понижения на поръчките в диапазона 3-4%.
По този начин общите заявки за дълготрайни стоки достигнаха ръст от 3,3% на годишна база през първите седем месеца на годината.
MarketWatch припомня, че традиционно първоначалните правителствени доклади за поръчките на стоки за дълготрайна употреба са изключително нестабилни и биват подлагани на чувствителни ревизии впоследствие.