Доларът се търгуваше с понижение спрямо еврото и постигна незначително покачване спрямо йената в петък, след като публикуваните по-рано през деня данни показаха, че продажбите на нови жилища в САЩ са намалели през изминалия месец.
Изготвяните от щатското Министерство на търговията данни показаха по-голям от очакваното спад от 13,4% през юли – най-чувствителното понижение от повече от три години.
Еврото спечели позиции спрямо долара след публикуването на данните от САЩ, като EUR/USD достигна сесиен връх от 1,3410 преди да се установи на ниво от 1,3378. Валутната двойка постигна дневно покачване от 0,17%, за да приключи седмицата с ръст от 0,33 на сто.
Доларът отстъпи от постигнатия по-рано 3-седмичен връх спрямо йената, като USD/JPY се установи на ниво от 98,73 без промяна за деня, затваряйки седмицата с ръст от 1,15%.
Данните дойдоха на фона на продължаващите спекулации около това дали Фед ще започне поетапно ограничаване на 85-милиардната си месечна програма за изкупуване на активи през септември.
По-рано през седмицата протоколът на юлското заседание на щатската централна банка показа, че ръководителите на Фед са съгласни с тезата на председателя Бен Бернанке, че евентуално подобряване на икономиката ще позволи ограничаване на покупките на американски ДЦК и ипотечни облигации. Въпреки това централните банкери не дадоха ясен сигнал кога точно ще бъде най-подходящия момент за осъществяване на плановете им.
Еврото получи подкрепа, след като членът на Изпълнителното бюро на Европейската централна банка Евалд Новотни заяви в петък, че не вижда аргументи за допълнително понижаване на основната лихва.
Коментарите дойдоха на фона на публикуваните по-рано през седмицата данни за производствената активност в еврозоната, които показаха допълнително подобрение на икономическата обстановка на континента. В петък пък стана ясно, че германският икономически растеж е ревизиран до 0,7% през второто тримесечие.
Същевременно Данните от Обединеното кралство показаха, че икономическият растеж на Острова през второто тримесечие е бил ревизиран до 0,7% спрямо първоначалната прогноза от 0,6%.
Първоначално паундът получи тласък след публикуването на данните, като GBP/USD удари връх от 1,5636 преди да падне обратно към 1,5566. Двойката отбеляза дневен спад от 0,13% и седмично понижение от 0,50 на сто.
Инвеститорските нагласи спрямо паунда бяха засегнати с оглед на очакванията, че подобряването на икономическите перспективи ще помогнат на Английската централна банка (АЦБ) да повиши лихвените проценти по-рано от очакваното. По-рано този месец от АЦБ обявиха, че ще запазят нивата рекордно ниски докато безработицата на Острова не се понижи под 7%.