Резкият спад на йената през тази година може и да се дължи на агресивните монетарни стимули в Япония, но дали тази тенденция ще се запази до голяма степен зависи от паричната политика на САЩ, пише CNBC.
Японската валута достигна ниво от 99,77 за долар в петък, увеличавайки дневните си загуби на фона на по-добрите от очакваното данни за американската икономика от последните дни, в това число и 1,7-процентовия ръст на БВП за второто тримесечие. Всъщност, доларът отбеляза най-големия си еднодневен ръст спрямо йената в последните близо четири месеца.
"Всяко допълнително покачване при двойката USD/JPY ще дойде от: първо - данните от САЩ, и второ - очакванията за прекратяване на стимулите от Федералния резерв", каза Кати Лиен, управляващ директор на отдела за валутни стратегии в BK Asset Management.
"Не мисля, че бичият пазар при долара ще доведе до нещо изненадващо", заяви от своя страна Илия Спивак, валутен стратег в FXCM. "Федералният резерв отстъпи от първоначалната си бурна реакция относно количествените улеснения след заседанието си през юни. Затова очакванията са долара да се движи по-равномерно, с тенденция към растеж спрямо йената", коментира още експертът.
Данните от четвъртък показаха, че американските молби за помощи при безработица са отстъпили до 5,5-годишно дъно през миналата седмица, докато растежът в производствената активност се е изкачил до 2-годишен връх през юли. Това допринесе за подобряване на позициите на долара в основните кръстосани курсове, както и за ръст на доходността на щатските съкровищни бонове на фона на спекулациите, че оптимистичните данни може да подтикнат Фед да ограничи изкупуването на активи по-рано от предвиденото.
Доходността по 10-годишните американски ДЦК нарасна до 2,71% в четвъртък. " Пазарът на облигации трябва да се държи под око с оглед на възможността доходността да прекъсне своя дългосрочен низходящ тренд", каза Крис Уестън, главен пазарен стратег в IG.
Анализатори твърдят, че покачването на доходността по облигациите, породена от очакванията за ограничаване на стимулите от Фед, вероятно ще насърчи японските инвеститори да вложат средства в щатски ДЦК, което допълнително ще тласне курса на йената надолу спрямо долара.
Японските инвеститори са закупили чуждестранни облигации на стойност близо 233,2 млрд. йени (2,37 млрд. долара) в седмицата до 27-ти юли, което е чувствителен спад от отчетите 601,4 млрд. йени седмица по-рано.
"Ако се чудите какво движи финансовите потоци по целия свят, това е търсенето на добра доходност. Това, на което ставаме свидетели, е просто пренасочване на японските инвеститори към външните пазари", каза още Кати Лиен. "С ръста на доходността по щатските бонове нараства и привлекателността за японските инвеститори", допълни анализаторът.
Към момента йената е изгубила около 15 на сто от покупателната си стойност спрямо долара от началото на годината, като тенденцията е двойката USD/JPY да достигне ниво от 110,00 до края на 2013 г.
"Ако играта продължи по същия начин и, каквито са и очакванията, Фед изтъни монетарните си стимули през септември, мисля, че със сигурност ще йената ще се задържи трайно над 100 за долар, може би дори над 101", каза още Лиен.