fallback

Пазарът на труда в САЩ изглежда оптимистично

Частните работодатели са наели повече служители през юни, а молбите за помощи при безработица леко намаляват

17:06 | 03.07.13 г.
Автор - снимка
Редактор

Частните работодатели в САЩ са увеличили наемането на нови служители през юни, а първоначалните молби за помощи за безработни са намалели за втора поредна седмица, подчертавайки подобрението на обстановката на пазара на труда в САЩ, съобщи Ройтерс.

Заетите в частния сектор са се увеличили със 188 000, сочи докладът за пазара на труда на Automatic Data Processing Inc. Това е сериозно подобрение след добавените през май 134 000 нови работни места, коригирани минимално спрямо първоначално обявените 135 000, а очакванията на анализаторите бяха за среден ръст до 160 000 нови работни места.

От американското министерство на труда пък обявиха, че първоначалните молби за помощи за безработни са намалели през миналата седмица с 5 000 до сезонно изгладените 343 000. Данните за предходната седмица бяха коригирани в посока на повишение до 348 000 от първоначално обявените 346 000.

Показателят за последните 4 седмици, смятан от мнозина икономисти за по-добър индикатор за тенденциите на пазара на труда, отчита спад със 750 молби до 345 500.

„Това всъщност не е сериозна промяна, не очакваме някаква изненада в петък“, заяви Сам Булард, старши икономист във филиала на Wells Fargo в Шарлот, щата Северна Каролина, визирайки правителствения доклад за заетостта, който трябва да бъде публикуван утре. „Би трябвало заетостта бавно и постепенно да набира инерция“, добави той.

Доходността по дългосрочните американски държавни облигации се понижи след публикуването на данните, а доларът изтри част от загубите си спрямо японската йена.

Външнотърговският дефицит на САЩ се е разширил рязко през май, след като по-силното търсене е довело до увеличаване на вноса, показва съобщение на американското министерство на търговията.

За Ройтерс това е пореден признак за подобряващата се вътрешна икономическа обстановка. Бавният растеж извън страната обаче е натежал върху износа на американски стоки.

Външнотърговският дефицит е нараснал с над 12% до 45 млрд. долара от коригираните в посока към понижение 40,1 млрд. долара през април при първоначално обявени 40,3 млрд. долара. Това е и най-голямото увеличение на месечна база от 2 години.

Макар че разширяването на външнотърговския дефицит би могло да накара анализаторите да понижат оценките си за растежа в САЩ през второто тримесечие.

Вносът е нараснал с 1,9% до 232,1 млрд. долара, достигайки второто си най-високо постижение в историята след регистрираните 234,3 млрд. долара през март 2012 г. След инфлационната корекция обаче данните за май се оказват рекордно високи – 167,2 млрд. долара, подчертават от министерството. Износът се е свил с едва 0,5 млрд. долара до 187,1 млрд. долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:50 | 08.09.22 г.
fallback