Информациите, че Китай може да ускори диверсификацията на огромните си валутни резерви, не е голяма новина за американските ДЦК, които вече са под напрежение заради евентуалното смекчаване на програмата за изкупуване на облигации на Фед, пише CNBC.
Службата, която управлява валутните резерви на Китай е създала поделение в Ню Йорк, което да инвестира в непублични дружества, недвижимости и други активи, като диверсификация встрани от щатските ДЦК, съобщи Wall Streer Journal, цитирайки запознати.
Китай притежава най-големите валутни резерви в света на стойност над 3 трлн. долара. Страната е и най-големият държател на американски дълг. Не е изненада, че в последните години слуховете, че Китай може да продаде част от този дълг изнервяха пазарите. "Това е още по-вероятно сега, но пък от друга страна част от вливането на ликвидност от страна на Японската централна банка ще се насочи към американските ДЦК“, коментира Ричард Джеръм, главен икономист в Bank of Singapore. Сигналите, че Фед може да съкрати програмата си за изкупуване на облигации повиши доходността по книжата, като 10-годишните облигации се търгуват при доходност от 1,97%, близо до 2-месечния връх миналата седмица от 1,985%.
„Може би китайците се опасяват, че доходността ще се повишава през идните една-две години и искат да се изтеглят за известно време“, казва Джеръм. „Общият поглед показва, че изтеглянето на Фед от свръх експанзионистичната му монетарна политика е далеч по-голям проблем за щатските ДЦК от каквато и да било диверсификация на валутните резерви на Китай“, смята Аксел Мърк, главен инвестиционен директор на Merk Investments.
„Не е необходимо китайците да изсипват ДЦК, за да има проблем на облигационния пазар, просто е достатъчно да се върне обичайната му волатилност.“
„В момента облигационният пазар е едно злокобно място. Икономическият растеж може да върне историческата волатилност на пазара, което може да изтласка краткосрочните играчи извън пазара.“ Понастоящем Фед купува по 85 млрд. долара ДЦК и ипотечни облигации на месец, което държи лихвите ниски и подпомага възстановяването на икономиката.
„На практика моментът и размерът на намаляване на програмата за вливане на ликвидност на Фед е доминиращият фактор за щатските ДЦК и не мисля, че китайската диверсификация на резервите би имала голям ефект“, смята Джеръм.