От началото на кризата през 2008 г. търсенето на 100 доларови банкноти в Европа се е увеличило рязко – поредното доказателство, че светът все още обожава зелените пари, а статутът им на валута за резерв остава непокътнат, пише Financial Times.
През последните 5 години количеството долари в обращение е нараснало с 42% главно поради търсенето в Европа, разкриват данни на Федералния резерв (Фед). Според една от оценките на Фед делът на американските пари, които са в обращение извън страната, е нараснал за същия период от около 56% до близо 66%.
„Когато през пролетта на 2010 г. европейската криза се задълбочи, количеството американски пари в обращение нарасна рязко“, коментира Джон Уилямс, президент на Фед в Сан Франциско.
“При това количеството долари в обращение продължава да нараства на фона на икономическата и политическата нестабилност, принуждаваща европейците да търсят убежище в зелените пари“, допълва той.
Все по-интензивното търсене на американки пари предполага, че хората се страхуват за сигурността на банките и бъдещето на еврото, но не и за инфлацията или евентуални фалити в САЩ.
Бюджетният дефицит на САЩ кара някои анализатори да говорят за дългова криза в страната.
Все пак най-силно търсене за американски долари се наблюдава в Аржентина и страните от бившия Съветски съюз. Облагането с данък на депозитите в Кипър, където много руснаци държат сметките си, вероятно ще породи нов интерес към зелените пари.
Повишеното търсене на долари беше факт още в деня, когато Lehman Brothers фалира през 2008 г.
През петте години до септември 2008 г. американските пари в обращение са нараствали със средно 3,8%, докато след това темпът на растеж е достигнал 7,5%.
“През 6-те месеца след фалита на Lehman Brothers през 2008 г. авоарите в 100 доларови банкноти са се увеличили с 10% или 58 млрд. долара“, отбелязва Уилямс.
Ниските лихвени проценти през последните години ви гарантират минимални загуби, ако предпочитате да държите активите си в кеш.
От друга страна търсенето на долари означава, че светът на практика предоставя гигантски безлихвен заем на САЩ.
Общото количество американски пари в обращение в размер на 1,175 млрд. долара финансира около 10% от националния дълг на САЩ и спестява на Вашингтон около 29 млрд. долара на година от лихви. Ако две трети от този кеш е извън САЩ, годишният подарък от останалия свят за Вашингтнон е в размер на 19 млрд. долара или колкото е приблизително брутният вътрешен продукт (БВП) на Кипър, допълва още Financial Times.