Централните банки са купили през миналата година повече злато в сравнение с годишните им покупки през последните 50 години, сочат данни на World Gold Council, цитирани от CNBC.
През 2012 г. централните банки са купили 534,6 метрични тона злато, което най-много от 1964 г. Най-много покупки са осъществили централните банки на Русия, Бразилия и Ирак, като най-активни са били тези в развиващите се икономики.
Нетните покупки на злато на централните банки съставляват 12% от общото търсене през 2012 г. в сравнение с 10% през 2011 г., сочи още статистиката.
“Тъй като официалните валутни резерви на страните растат с акцент върху щатския долар и деноминирани в евро активи, се засилва необходимостта от диверсифициране на инфлацията”, посочват от World Gold Council.
Централните банки са нетни купувачи на злато от второто тримесечие на 2009 г. и се очаква тази тенденция да се задържи предвид прогнозите, че доларът ще поевтинява на валутните пазари заради агресивната парична политика на Федералния резерв.
Въпреки очакванията, че Китай ще изпревари Индия и ще стане най-големият потребител на злато през 2012 г., засега южноазиатската държава запазва лидерската си позиция благодарение на засиленото търсене на благородния метал през второто полугодие. През миналата година Индия е купила 864,2 метрични тона злато, а Китай - 776,1 метрични тона.
Миналия месец обаче правителството на Индия вдигна данъка върху вноса на злато от 4% на 6%, за да ограничи търсенето на жълтия метал, който е обвиняван за нарастването на дефицита по текущата сметка на страната. В тази връзка се очаква търсенето да отслабне през сегашното тримесечие.
В Китай се наблюдава точно обратното – знаците за подобряване на икономиката засилват търсенето на злато, което традиционно се използва като защита срещу инфлация. Очакванията на World Gold Council обаче са по-скоро за плавен, а не за рязък растеж на търсенето в страната.