За първи път от началото на финансовата криза преди пет години, Федералният резерв на САЩ най-накрая даде знак, че извънредно разхлабената му парична политика започва да се затяга, съобщава MarketWatch.
Промяната в политиката не е голяма. Няма усещане за повишаване на лихвите от почти нулевите им нива, които продължават повече от четири години, а едва през миналия месец централната банка въведе нова програма за изкупуване на облигации, в допълнение на тази за изкупувани на ипотечни книжа, стартирала през септември.
Протоколът от последната среща на Фед обаче показва, че институцията се приближава до момента в който "ще каже достатъчно”.
От ръководителите на централната банка, които подкрепят изкупуванията на активи, малцина смятат, че те трябвава да продължат до края на годината, докато няколко са на мнение, че те трябва да намалеят или спрат доста по-рано.
Има две възможни хипотези, като едната е, че Федералният резерв очаква силен тласък на икономиката, така че просто няма да има повече нужда от сегашната парична политика.
Едва ли става въпрос за това обаче, след като Фед предвижда безработицата към края на годината да спадне само до около 7,5% от 7,7% през миналия ноември. Не се очаква и съществена инфлация.
Остава втората хипотеза, а именно че Фед не вижда голяма полза за икономиката от изкупуването на облигации. Протоколът показва, че програмата за изкупуване на ипотечни книжа е била ефективна, но и че ползите й са били неясни, докато рисковете от растящия баланс на централната банка се увеличават.
Иначе казано Федералният резерв смята, че икономиката не се намира в добро състояние и заплахата от инфлация е минимална, но основната програма на централната банка за подпомагане на възстановяването не се справя. Това е ясно признание, че Фед привършва амунициите.