Централната банка на Япония предприе трети кръг вливане на ликвидност за последните три месеца. Според анализатори това е само началото на по-агресивни действия, които трябва решително да извадят страната от дефлационната спирала, пише Ройтерс.
Днешното решение предвижда увеличаване на размера на програмата за изкупуване на активи и кредитиране с 10 трлн. йени (119 млрд. долара) до общо 101 трлн. йени. Като цяло това бе очаквано от пазара и не се стигна до значителни движения на валутните курсове.
Ръководителите на институцията поставиха и по-висока инфлационна цел за следващата си редовна среща. Тя ще се проведе през януари, когато новото правителство на Япония ще е встъпило в длъжност.
Както е известно, избраният тази седмица за премиер Шиндзо Абе от либерално-демократическата партия, е привърженик на идеята за вдигане на инфлационната цел и неограничени количествени действия в областта на монетарната политика.
„Следващата стъпка е инфлационното таргетиране. Централната банка ще излезе с мерки, които да са достатъчни, за да се избегне критиката на Абе, но вероятно няма да са достатъчни, за да разсеят усещането за разочарование“, смята Масамичи Адачи от JPMorgan в Токио, цитиран от Ройтерс.
„Абе дори още не е министър. Ако се замислите какво е поведението на японската централна банка, може да се говори за загуба на независимост“, допълва той.
От началото на септември йената е поевтиняла с близо 9 на сто спрямо долара. В основата на това движение бяха очакванията, че Абе ще стане премиер, което значително увеличи залозите за по-агресивна монетарна политика и фискални стимули.
Днес един долар се разменя за около 84,4 йени.