Турската централна банка понижи основната си лихва за първи път от 16 месеца до рекордно ниско ниво в опит да ускори отслабващия икономически растеж и да спре поскъпването на местната лира, съобщава Bloomberg.
Централната банка е намалила едноседмичната си репо-лихва с 0,25 процентни пункта до 5,5% в унисон с очакванията. Банката е запазила лихвите, по които заема и отпуска средства (т. нар. лихвен коридор), на ниво от съответно 5% и 9%.
Свалянето на основната лихва е първото от август 2011 г. Тогава мярката удължи бума в потребителското кредитиране, което вдигна търсенето на вносни стоки и увеличи дефицита по текущата сметка на страната до 77,1 млрд. долара в края на миналата година - вторият по големина дефицит в света след САЩ.
Значително по-ниския от очакваното растеж през третото тримесечие, рязкото понижение на потребителските цени и коментарите на управителя на банката затвърдиха очакванията за понижение на лихвата, коментира Пьотр Матис, анализатор в лондонската 4cast Ltd. Растежът през третото тримесечие бе 1,6%, а средният за първите три тримесечия на годината – 2,7%. През миналата година икономиката на Турция се разшири с 8,5%.
Управителят на турската централна банка Ердем Башчъ въведе лихвен коридор през октомври миналата година, който му позволява да коригира лихвите на ежедневна база. Коридорът бе създаден, за да балансира по-високата от желаното инфлация, забавящата се икономика и волатилността на лирата.
По-рано през месеца Башчъ повтори, че централната банка ще се фокусира върху реалния валутен курс спрямо кошница от паричните единици на основните търговски партньори на страната.
„Основната цел на понижението е реалният валутен курс”, коментира Озан Газитурк, икономист в Sekerbank. Според него банката ще реагира, ако лирата поскъпне. „Не виждаме проблем за растежа, ако не се стигне до глобален икономически крах.”