Намаляващите нови поръчки и увеличаването на съкращенията бележат задълбочаващ се спад в компаниите от еврозоната през септември, сочи изследване на базирания в Лондон институт Markit, което разбива надеждите, че икономиката на региона ще се върне към ръст преди началото на 2013 г., съобщи Ройтерс.
Индексът на бизнес активността в еврозоната предполага, че регионът най-вероятно е изпаднал в рецесия през третото тримесечие, твърдят от агенцията.
Съвкупният индекс на бизнес активността на Markit се понижава до 46,1 пункта през септември спрямо 46,3 пункта през август. Макар и коригиран спрямо предварителните данни от преди 2 седмици за спад до 45,9 пункта, индексът остава доста под границата от 50 пункта, отделяща спада от ръста. Той е бил в зоната на свиване през 12 от последните 13 месеца.
Поръчките през миналия месец са намалели с най-бързото темпо от над 3 години, а компаниите са уволнили най-много персонал от януари 2010 г.
Като цяло проучването предполага, че агресивните действия на Европейската централна банка през последните 2 месеца все още не са се отразили по значим начин на реалната икономика.
„Вместо проясняване, облаците на несигурността надвиснаха над бизнес инвестициите, а разходите бяха забележимо по-слаби през септември“, заяви Крис Уилямсън, главен икономист в Markit. „Поради тази причина връщането към ръст през четвъртото тримесечие изглежда слабо вероятно“, добави той.
Макар че свиването на бизнес активността в Германия се е забавило през септември, Уилямсън смята, че надеждите за незабавно възстановяване са били ликвидирани от резките спадове във френските, италианските и испанските компании – трите най-големи икономики в еврозоната след германската.
Спадът при индекса на бизнес активността в сектора на услугите е до 46,1 пункта през септември от 47,2 пункта през август, като това е най-сериозното му свиване от над 3 години.
Бизнесът през миналия месец е бил най-малко уверен в благоприятните перспективи през следващите 12 месеца от началото на 2009 г. насам, когато икономиката все още се намираше в разгара на най-тежката рецесия от Втората Световна война.
При положение, че безработицата в региона достигна рекордно високото ниво от 11,4% през август, надеждите за бърз обрат, воден от потребителите, изглеждат слабо вероятни, най-малкото до края на годината.
„Несигурността е може би в това дали политиците ще съумеят да постигнат подобрение в доверието на бизнеса и потребителите, за да облекчат степента на спад, или темпото на свиване ще се ускорява с приближаването на края на годината“, твърди Уилямсън.
Междувременно от европейската статистическа агенция Евростат съобщиха, цитирани от Forexpros, че продажбите на дребно в еврозоната на месечна база са нараснали слабо през август.
Ръстът след сезонно изглаждане е от 0,1%, като очакванията на анализаторите бяха за спад в същия размер. Всичко това при положение, че и данните за юли бяха коригирани до ръст от 0,1% при първоначално обявен спад от 0,2%.
На годишна база продажбите на дребно в региона са се свили с 1,3% на приравнена на годишна основа база. Очакванията бяха за спад от 1,9%, а коригираните данни за юли сочат свиване с 1,4%.
След публикуването на данните еврото поскъпна с минималните 0,03% спрямо щатския долар, достигайки курс от 1,2923 долара за евро.