Бюджетният дефицит на Гърция през първите 8 месеца на годината се е свил с над една трета спрямо аналогичния период на 2011 г., надхвърляйки целите, определени от международните кредитори на страната, но събираемостта на приходите остава под тях, съобщи MarketWatch, като се позова на данни на гръцкото министерство на финансите.
Дефицитът е намалял до 12,37 млрд. евро при 18,67 млрд. евро през периода януари-август 2011 г. Поставената цел бе за дефицит от 15,21 млрд. евро, а преизълнението се дължи главно на икономиите от публичните разходи.
Първичният дефицит за разглеждания период на настоящата година също се е понижил рязко до малко над 1,3 млрд. евро при 5,92 млрд. евро през същия период на миналата година.
Разходите в държавния бюджет са намалели до 45,45 млрд. евро между януари и август при 51,24 млрд. евро година по-рано.
„Това развитие отразява значителното ограничаване на редовните бюджетни разходи, както и ограничаването на разходите за публични инвестиции“, посочват от министерството, изтъквайки сред останалите данни и по-ниските от поставената цел военни разходи.
Нетните бюджетни приходи са достигнали 33,08 млрд. евро, оставайки под поставената цел от 35,16 млрд. евро, но са над постъпилите в хазната 32,57 млрд. евро за първите 8 месеца на 2011 г.
Дефицитът при приходите се дължи на забавено събиране на данъци върху недвижими имоти и фирмени данъци, но резкият ръст в плащанията на данъци по доходите на физическите лица през август, както и непреките приходи и събираемостта на непреките данъци се свили недостига. „Така например за август 2012 г. приходите са нараснали с 24,2% спрямо август 2011 г.“, отбелязват от министерството.
Същевременно гръцкият вестник To Wima, цитиран от РИА Новости, съобщи, че министерството планира данъчна амнистия, като онези гърци, които не са платили данъци върху доходите си, ще могат да легализират средствата чрез вноска от 5% върху размера им.
Според изданието това се отнася както за изнесените в чужбина капитали в огромни размери, така и за имущество, придобито от доходи от „сивата икономика“, които, естествено, не са били декларирани.