fallback

Огромният валутен резерв на Швейцария става все по-труден за управление

Еврото продължава да се трупа в касата на централната банка заради поддържания таван в курса на местния франк

10:35 | 29.08.12 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Валутните резерви на Швейцария достигнаха нов рекорд, което прави задачата по управлението им още по-трудна. Ситуацията се усложнява от това, че по-голямата част от натрупания резерв е в евро заради тавана, който централната банка постави за курса на националната си валута.

„Швейцарската национална банка има същия проблем като повечето портфолио мениджъри. Сигурните активи станаха прекалено скъпи, затова те предпочитат да държат кеш, вместо да инвестират“, обяснява Урсина Кубли от Bank Sarasin пред Bloomberg.

За четирите месеца до началото на юли валутните резерви на Швейцария набъбнаха с 50% и вече са в размер на рекордните 365 млрд. франка. По-голямата част от тях се държи като пари в наличност при други централни банки, в Международния валутен фонд и Банката за международни разплащания.

На еврото вече се падат 60% от всички валутни резерви на страната, след като преди само три месеца на единната валута се падаха 51%. Това отразява продължаващата битка за запазване на тавана от 1,20 франка за евро.

Преди налагането на тавана на поскъпване франкът повиши стойността си със 17 на сто срещу еврото само за шест месеца, като по този начин силно застраши износителите от страната със загуба на конкурентност.

Валутният резерв на Швейцария вече се равнява на 60% от брутния вътрешен продукт на страната.

Управлението на резервите е сериозен проблем за страната. В средата на юни ръководителят на централната банка Томас Йордан призна, че „голяма част от парите са инвестирани в правителствени облигации с високо качество от ядрото на еврозоната“.

Сред опитите за балансиране на рисковете от прекомерната експозиция към еврото е покупката на други валути. Въпреки това обаче делът на долара пада от 28% към края на март до 22% към края на юни. Позициите в йени и канадски долари също се свиват, което е сигнал, че продажбата на евро върви доста бавно.

Увеличение на дела има при австралийския долар и датската крона, които общо са заемали 2,9% от резерва към края на март и 3,5% три месеца по-късно. За пръв път в кошницата на Швейцария влиза и южнокорейският вон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:26 | 05.09.22 г.
fallback