fallback

Отмар Исинг: Някои държави може принудително да напуснат еврозоната

Преувеличените очаквания само могат да накърнят престижа на ЕЦБ, смята един от създателите на еврото

11:30 | 09.08.12 г. 7
Автор - снимка
Създател

 

Един от създателите на еврото, бившият главен икономист на Европейската централна банка (ЕЦБ) Отмар Исинг, признава, че някои страни могат да бъдат принудени да напуснат еврозоната, но според него за Германия ще бъде по-добре да остане във валутния съюз, пише днес британският в. "Телеграф".

В излязлата тази седмица книгата "Как спасяваме еврото и заздравяваме Европа" той предупреждава, че еврозоната може да се е насочила към разпадане.

Всичко говори в подкрепа на запазване на еврото. Колко страни ще могат да бъдат част от неговата зона в дългосрочен план остава да видим, отбелязва Исинг в книгата, която е написана като разговор между икономист и журналист.

Той не посочва конкретно Гърция, но задлъжнялата страна е опасно близо до банкрут и излизане от еврозоната на фона на огромните съкращения на разходите и увеличаване на данъците, които Атина прави, за да успокои ЕС и ЕЦБ, след като получи милиарди евро спасителна финансова помощ.

Имаме да извървим още дълъг път, преди да кажем "това е, сега сме сигурни, че напредваме". Все още трябва да бъдат извършени съществени реформи в почти всички страни, добавя той.

По думите му сега може някои страни да напуснат съюза, за да решат дълговите си проблеми, но за Германия ще бъде най-добре да остане член.

"Дори за времето на краткото си съществуване, еврото е по-стабилно от марката," отбеляза Исинг.

Той също така омаловажава ролята на своя бивш работодател ЕЦБ при решаването на дълговата криза, като намеква, че страните трябва да решават собствените си проблеми.

Според Исинг колкото по-малко политиците се захващат с корените на проблемите, толкова повече те се обръщат с очаквания и искания към ЕЦБ, "която не е създадена за това".

"Тя е централна банка, а не институция за спасяване на правителства, застрашени от фалит. Централната банка винаги действа като кредитор в краен случай за банковата система, но не спасява правителства," посочва Исинг.

Преувеличените очаквания само могат да накърнят престижа на институцията, коментира той.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:29 | 09.09.22 г.
fallback