Германия обяви днес, че по подобие на Европейската централна банка остава в готовност да направи всичко по силите си, за да осигури оцеляването на еврото, но повтори, че се противопоставя на издаването на банков лиценз за спасителните фондове за еврозоната, съобщи Ройтерс.
„Президентът на ЕЦБ заяви, че тя ще направи всичко необходимо за запазване на еврото и германското правителство ще направи всичко, което се изисква в политическо отношение, за да запази еврото“, заяви говорителят на германското правителство Георг Щрайтер, визирайки вчерашно изявление на Марио Драги. „ЕЦБ дава своя принос и германското правителство дава своя принос“, добави той.
Говорителката на германското министерство на финансите Мариане Коте повтори гледната точка на Берлин, че договорът на Европейския съюз не позволява на временния спасителен фонд за еврозоната – Европейския инструмент за финансова стабилност – да получи банков лиценз.
Идеята бе издигната, за да облекчи натиска на пазарите върху силно задлъжнели страни като Испания.
По думите на Коте германският министър на финансите Волфганг Шойбле ще публикува по-късно днес изявление за общата ситуация в еврозоната.
Междувременно германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд потвърдиха намерението си да направят всичко за запазване на еврозоната, призовавайки и останалите страни от валутния съюз да направят същото, съобщи РИА Новости.
„Германия и Франция имат сериозни ангажименти за реализирането на интеграцията в еврозоната. Те са единни в стремежа си да направят всичко, за да защитят еврозоната“, се посочва в съвместно комюнике на Меркел и Оланд.
В документа се посочва още, че в тази връзка държавите-членки на еврозоната и европейските финансови институции трябва „в рамките на своите компетенции да изпълнят своите задължения“.
„Двете страни подчертават необходимостта от скорошно реализиране на решенията на Европейския съвет от 28 и 29 юни“, пише в комюникето. Тогава лидерите на страните-членки на ЕС решиха да създадат общ механизъм за надзор върху банките от региона и подкрепиха възможността за пряко рекапитализиране на проблемните банки със средства на държавите от еврозоната.