Външнотърговският излишък на Китай през юни се разшири, след като ръстът при вноса отслабна, подкрепяйки притесненията за местната и световната икономика, съобщи ВВС, като се позова на данни на митническото бюро на страната.
Търговският излишък се е разширил до 31,73 млрд долара, което е ръст от 42,9% на годишна база. С основна заслуга за този резултат е слабият внос, нараснал с едва 6,3%, което е едва половината от очакваното от анализаторите темпо.
Търговският излишък на Китай със САЩ и много други страни през последните години го противопостави на много от търговските му партньори. Страната е обвинявана в поддържане на подценена валута, което според критиците ѝ осигурява нечестно конкурентно предимство.
„Големият търговски излишък запазва натиска за поскъпване на юана, в противен случай може да последват санкции от търговските партньори и конфликт със САЩ“, заяви Ли-ган Лю от хонконгския филиал на ANZ.
Днешните данни подчертават и опасенията, че забавеното търсене от Европа и САЩ ще се отразят върху китайската икономика.
Износът надхвърли очакванията на анализаторите, нараствайки с 11,3% и достигайки 180 млрд. долара, макар да остана под темпото на разширяване от 15,3% през май.
За първата половина на годината търговията с чужбина е достигнала 1,84 трилиона долара, което е ръст от 8% на годишна база, посочва ИТАР-ТАСС. Износът се е разширил с 9% до 954,38 млрд. долара.
Прогнозата на китайското министерство на търговията са обемът на търговията с чужбина през 2012 г. да нарасне с 10%.