Централните банки на най-големите световни икономики са готови да предприемат стъпки за стабилизиране на финансовите пазари чрез осигуряване на ликвидност и предотвратяване на кредитна криза, ако резултатът на гръцките избори в неделя предизвиква бурна търговия, съобщиха представители на Г-20 пред Ройтерс.
Освен в Гърция, през почивните дни има избори в Египет и Франция. Ако на пазарите се появи необичайно напрежение, банкерите имат готовност да осигурят “достатъчно пари”, посочват източниците на агенцията.
"Централните банки се готвят за координирани действия за осигуряване на ликвидност", посочи анонимен представител на Г-20, запознат с дискусиите сред международните финансови дипломати. Изявлението му беше потвърдено от няколко други представители на 20-те най-големи световни икономики.
Стъпката за увеличаване на ликвидността от страна на централните банки вероятно ще бъде в центъра на дискусии по време на срещата на върха на световните лидери, които ще се съберат в Мексико в понеделник и вторник. Ескалиращата криза в Европа е в основата на дневния ред на Г-20.
В зависимост от тежестта на реакцията на пазара след неделния изборен ден може да се проведе извънредно заседание на министри от групата на седемте най-развити страни, с телефонно включване на централните банкери.
Първата линия на защита вероятно ще бъдат изявленията, че политиците са готови да предприемат всички необходими стъпки за осигуряването на стабилност на пазара. Това обикновено е сигнал за технически стъпки, с които да се запазят паричните потоци, преминаващи през финансовата система.
И в момента централните банки осъществяват валутни суапове и могат да гарантират наличието на достатъчно долари, ако глобалните инвеститори се втурнат да търсят безопасността на американските активи.
Централните банки също така могат да проведат допълнителни търгове за вливане на краткосрочна ликвидност в банките.
Възможна е и намеса на Япония и Швейцария на пазарите, за да направят опит двете страни да отслабят валутите си, които също се считат за безопасно убежище и е възможно силното им търсене да повиши цената им.
Международният валутен фонд (МВФ) обаче предприе необичайна стъпка в четвъртък и санкционира Япония заради валутна интервенция, за да се противопостави на напрежения от Европа. От фонда посочиха, че йената е “умерено надценена”.
Все пак санкции от Г-7 за валутни интервенции са много малко вероятни.