Производственият сектор в еврозоната се сви през май с най-бързото си темпо от почти 3 години, след като дълговата криза смачка доверието, а новите поръчки продължиха да намаляват, сочи изследване на базирания в Лондон институт Markit, цитирано от Ройтерс.
Спадът, започнал в периферията на региона, се установява и в най-големите икономики Германия и Франция, сочат данните от изследването.
Индексът на бизнес активността в еврозоната се е понижил до 45,1 пункта през май при 45,9 пункта през април. Това е малко над първоначално обявените данни, но е най-ниското ниво от юни 2009 г.
За десети пореден месец индексът остава под нивото от 50 пункта, разделящо ръста от спада.
„Тези данни предполагат, че секторът се свива с темпо от около 1% през тримесечието, което предполага, че производството ще действа като спирачка за икономическия ръст“, заяви Крис Уилямсън, главен икономист в института.
„И четирите най-големи икономики в еврозоната в момента съобщават за тревожно резки спадове в производствените си сектори“, добави той.
Данните от Германия и Франция, които наскоро бяха публикувани, показаха, че производственият сектор в двете страни се е свил. Италианските заводи са понижили производството за 10-ти пореден месец, докато испанският индекс на бизнес активността е паднал под нивото на гръцкия.
„Производителите в еврозоната съобщиха за задълбочаващ се спад през май, сигнализирайки, че щетите за реалната икономика, причинени от финансовата и политическата криза в региона, продължава да се разпространява“, посочи Уилямсън.
Спадът задълбочи нивото на съкращаване на персонала в компаниите за 4-ти пореден месец, докато те се мъчат да свият разходите си, изправени пред намаляващи поръчки.
Новите промишлени поръчки се понижиха през май за 9-ти пореден месец, като отразяващият ги подиндекс падна до 6-месечно дъно от 42,6 пункта при 43,5 пункта през април вследствие на свиващите се поръчки за износ.
Междувременно ВВС съобщи, позовавайки се на данни на Markit, че британският производствен сектор е регистрирал най-слабото си представяне от 3 години, като индексът на бизнес активността в сектора се е понижил до 45,9 пункта през май от 50,2 пункта през април. Освен производството, намалели са и заетите в сектора, както и покупките и запасите, сочи изследване на института.
„Това е срив, това е огромен спад“, коментира анализаторът на RBS Рос Уокър. „Все още оставаме малко над дъната от рецесията през 2009 г., но сме се запътили стремглаво в тази посока“, добави той.
Това е вторият най-рязък спад в 20-годишната история на индекса. От индустриалните сектори най-засегнати са производството на химикали, на електрически уреди, машиностроителният, текстилният и транспортният.
„Спадът изглежда логичен, като се има предвид ранното предупреждение, което получихме от еврозоната, но спад от подобен мащаб, подкрепен и от срив в поръчките, е наистина тревожен“, заяви Алън Кларк, анализатор в Scotiabank.
Тъй като производството е с дял от 10% в британския брутен вътрешен продукт, анализатори смятат, че разочароващите данни ще добавят напрежение върху Комисията за монетарна политика към Английската централна банка за подновяване на политиката за вливане на ликвидност.