Европейската централна банка (ЕЦБ) най-вероятно ще остави без промяна основната с лихва на рекордно ниското равнище от 1 процент, тъй като политическата съпротива срещу строгите фискални мерки за икономии в еврозоната нараства, отбелязва ДПА.
Както бе досега, ЕЦБ ще внимава да остави открити всички възможности за в бъдеще, посочи икономистът от Commerzbank Михаел Шуберт.
Освен това членовете на управителния съвет на ЕЦБ най-вероятно ще изпитат от първо лице гнева срещу мерките за икономии, тъй като днешното им заседание е в Барселона, където се очаква финансистите да бъдат посрещнати с демонстрации.
Испания е затънала в рецесия и почти всеки четвърти испанец е без работа. Четвъртата по големина европейска икономика е засегната от вълна от протести, придружени понякога с насилие, срещу усилията на Мадрид да поправи финансовото състояние на страната.
Заседанието на ЕЦБ е свикано и в последните дни на президентската предизборна кампания във Франция, където кандидатът с най-големи шансове Франсоа Оланд превърна в ключова част от кампанията си включването на мерките за растеж в пакта за бюджетна дисциплина.
В опит да разпръсне политическото напрежение около европейските мерки за икономии президентът на ЕЦБ Марио Драги призова миналата седмица за пакт на растежа, който да допълни бюджетния пакт.
Като се има предвид, че части от Европа са затънали в рецесия, а безработните стават все повече, европейските лидери, включително германският канцлер Ангела Меркел, също размахват планове за насърчаване на икономическия растеж преди срещата им през юни.
Нито Драги, нито останалите европейски лидери обаче посочват конкретно какви стъпки са необходими според тях за връщането на Европа към икономически растеж.
Това означава, че редовната месечна пресконференция на Драги след заседанието на управителния съвет отново най-вероятно ще бъде в центъра на вниманието на финансовите пазари.
Данни, оповестени в понеделник, сочат, че темпът на инфлацията в еврозоната се е забавил през април, достигайки 2,6 на сто, но все още се запазва упорито над целевите за ЕЦБ 2 процента.
През декември и февруари ЕЦБ отпусна евтини кредити на европейските банки на обща стойност 1 трилион евро, а през 2011 година общо намали лихвата си с 50 базисни пункта. На този фон анализаторите не очакват някакви смели действия от банката за справяне с напрежението в еврозоната.