Епохата на вливане на ликвидност – процес, при който централните банки изкупуват активи под формата на държавни облигации, за да излеят средства на пазарите – може би приключва, сочи проучване сред фонд-мениджъри, проведено през този месец от Bank of America Merrill Lynch и цитирано от CNBC.
По данни на проучването инвеститорите са по-оптимистично настроени за бъдещето и перспективите за ръст, като вече не очакват да бъдат предприемани мерки за вливане на ликвидност от американския Федерален резерв (ФЕД) и Европейската централна банка (ЕЦБ).
„Заключението, което можем да си направим, е че фонд-мениджърите смятат, че вливането на ликвидност е дало резултат, политиката на централната банка е ефективна и че борбата с инфлацията е доведена до нива, която според тях не е нужно да бъде разширявана“, заяви Гари Бейкър, ръководител на отдела за стратегии за европейските ценни книжа в Bank of America Merrill Lynch.
В проучването 28% от фонд-мениджърите заявяват, че очакват световната икономика да се ускори през следващите 12 месеца, докато през февруари на подобно мнение бяха едва 11%, а това е най-високото ниво от март 2011 г. Инвеститорите предвиждат и по-висока инфлация, като 13% от тях очакват тя да се ускори догодина.
Изследването обаче потвърди, че за фонд-мениджърите националните дългове остават най-големият риск за световното възстановяване.
Проучването констатира, че борсовите индекси в световен мащаб са достигнали 28% над дъното си от октомври 2011 г., а банките остават на второ място сред най-избягваните сектори за инвестиции след комуналните компании. Акциите на технологичните компании пък са най-търсените.
„Има две развития – технологиите са някъде далеч напред, а хората никога не са били по-влюбени в тях. Другото включва добре балансирана смес от циклични акции и такива на индустриалните компании“, смята Бейкър. „Най-голямата промяна през месеца е определено при финансовите компании. Това развитие се случва в Европа през последните няколко месеца, а сега и САЩ се включиха в процеса“, добави той.
Проучването от този месец разкрива също, че вниманието на инвеститорите са връща от развиващите се пазари към развитите икономики като Европа, Япония и САЩ, докато перспективите за ръст се подобряват.
И макар че световните развиващи се пазари остават най-популярния регион, опасенията за забавянето на китайския ръст се увеличават. За 9% от анкетираните китайската икономика ще отслабне през следващата година, докато през февруари само 2% са били на същото мнение, сочат данните от проучването.
Освен това за първи път от юли 2011 г. фонд-мениджърите смятат, че печалбите в световен план вероятно ще се подобрят.