Еврото поевтиня до най-ниското си ниво спрямо долара за последните 11 месеца. В основата на бягството на инвеститорите от единната валута са страховете за понижаване на кредитни рейтинги на страни от еврозоната.
В същото време доларът получи подкрепа от позицията на Федералния резерв на САЩ, че икономиката на страната, макар и бавно, се подобрява, пише Ройтерс.
Вчера американската централна банка запази основните лихвени проценти без промяна и дори посочи данни за подобряване на икономиката на САЩ. Като основен риск за развитето на ситуацията в страната обаче от Фед изтъкнаха кризата в еврозоната.
„Бързият извод от срещата на Фед е, че сякаш шансовете за ново вливане на ликвидност са доста малки”, коментира Томи Мълой, главен дилър в FX Solutions за медията.
„Основното, което казват от Фед е, че останалият свят е много зле, докато САЩ не се развиват толкова лошо”, смята специалистът.
Вчера еврото пропадна до 1,3015 EUR/USD, което е най-ниското ниво за европейската валута от средата на януари досега. Това се равнява на дневен спад от над 1,3 на сто.
Тази сутрин единната валута успява да намери подкрепа и се движи на ниво 1,3034 долара за евро.
Разпродажбите на еврото се ускориха след пропадането под дъното от октомври при 1,3145 EUR/USD. Минаването под 1,31 долара за евро пък е задействало вълна от автоматични поръчки за продажби, коментират анализатори.
Следващите нива на подкрепа за единната валута са около 1,30 и около дъното за тази година, което е при 1,2860 долара за евро.
Спрямо японската йена еврото се смъкна до двумесечно дъно от 101,49 йени за евро, а денят приключи с понижение от 1,2 на сто до 101,56 йени за евро.
Към момента сред основните фактори, които могат да повлияят на търговията с еврото са предстоящите емисии на италиански и испански дълг. Според анализатори ликвидността на пазарите ще намалява с приближаване на празниците, а всеки спад в търсенето на облигациите на двете страни би усилил натиска върху единната валута.