Само четири държави от 27-те, членуващи в Европейския съюз, няма да приемат създаването на фискален съюз. Това съобщи президентът на ЕС Херман Ван Ромпой след вчерашното начало на срещата на върха в Европа, пише Ройтерс.
"Документът ще се подпише от 23 страни, а други три съобщиха, че засега нямат нужния мандат за такова решение", отбеляза той. Към новия пакт ще се включат 17-те страни от еврозоната и още 6 държави - България, Дания, Латвия, Литва, Полша и Румъния. Те са дали съгласие да сключат фискално споразумение със строги правила, които да залегнат в конституциите им.
Засега само Великобритания е отхвърлила възможността да утвърди предложените вчера мерки.
Новото споразумение за по-тясна координация на икономическите и фискални политики на отделните страни ще бъде готово до март 2012 година, уверен е президентът на Франция Никола Саркози.
На този етап ЕС се отказва да принуждава частните банки да участват във финансирането на програмите за стабилност на съюза. Това финансиране вече ще се осъществява от Международния валутен фонд, съобщи Херман Ван Ромпой.
За тази цел страните от еврозоната обмислят да налеят в МВФ допълнителни 200 милиарда евро, които да се използват в подкрепа на проблемните страни от европейския валутен съюз.
Президентът на Европейската централна банка Марио Драги определи като много добър резултат за еврозоната взетите до момента решения на срещата на върха на ЕС в Брюксел.
"Това е много добър резултат за еврозоната. Това е основа за бюджетен пакт с повече дисциплина в икономическите политики на страните членки", каза Драги.
Мнението на канцлера на Германия Ангела Меркел е, че срещата на върха е донесла "добър резултат", който ще позволи да бъде върнато доверието в еврото, предаде Франс прес.
"След продължителни преговори ние постигнахме добър резултат", заяви Меркел в края на първия ден от срещата в Брюксел.
"Ние ще създадем бюджетен съюз за еврото, който ще бъде същевременно съюз на стабилността", посочи Меркел.
"Винаги съм казвала, че 17-те държави от еврозоната трябва да си възвърнат доверието и смятам, че с днешните решения това може и ще бъде постигнато", добави германският канцлер.