Канадският долар се превръща в убежище за инвеститорите, опитващи се да избягат от проблемите в Европа, пише Bloomberg. Канадската валута предлага северноамериканска сигурност без бюджетния дефицит и политическите дрязги във Вашингтон.
Канадският долар, който през първите 8 месеца на годината се представи по-слабо от останалите 9 валути във валутния индекс Bloomberg Correlation-Weighted Indexes, възстанови позиции, излизайки на зелено спрямо всички освен щатския долар и японската йена. Докато САЩ се опитват да се справят с бюджетна дупка, възлизаща на 1,3 трлн. долара, Канада със своя първокласен „ААА“ кредитен рейтинг може да използва нарастващите приходи от износа на суровини наред с някои мерки за бюджетни икономии, за да балансира бюджета си в рамките на 5 години.
Управителят на канадската централна банка Марк Карни ще бъде единственият централен банкер от страните от Г-10, който през следващата година се очаква да повиши основните лихвени проценти, сочат прогнозите на икономисти, участвали в проучване на Bloomberg.
Инфлацията в страната надхвърля заложените от централната банка 2% за 11-ти пореден месец, докато канадската икономика нараства два пъти по-бързо от средното за страните от Г-7. Шестте основни банки в Канада посочват, че поскъпването на канадската валута спрямо американския долар ще продължи, дори ако щатската икономика се ускори.
„Имаме северноамериканска приказка с огромен потенциал“, казва Дейвид Уат, главен валутен стратег на Royal Bank of Canada в Торонто. „Ако искате по-малка експозиция към финансовата несигурност и рисковете, свързани с дълговата криза, тогава Канада може да ви предложи редица предимства“.
Лунито (loonie) - наименование на канадския долар, получено от изображението на определен вид канадска патица (common loon) върху канадските монети след 1987 г. - ще се изравни по стойност с американския долар до края на следващата година, прогнозира Уат.