Японският държавен дълг към края на текущата финансова година, която приключва на 31 март 2012 г., може да достигне 1,056 квадрилиона йени (12,8 трилиона долара) и да надхвърли 200% от брутния вътрешен продукт на страната, е заявил японският заместник-министър на финансите Фумихико Игараши пред вестник Nikkei, съобщи ИТАР-ТАСС.
Оценката на заместник-министъра напълно съвпада с мнението на частния сектор в страната, но е първото, направено от официално длъжностно лице.
„Това са мои собствени изчисления и не съм убеден, че са верни, но може да достигне 1,056 квадрилиона йени“, е посочил Игараши. „Можем да емитираме облигации с ниска доходност и валутата ни не отслабва, напротив, само става по-силна, защото 95% от японските държавни облигации до момента се финансират от вътрешния пазар и едва 5% са собственост на чужденци. Но е неточно да се смята, че подобна ситуация може да продължава вечно“, е добавил той.
В Япония традиционно има дефлация, което води до ръст на реалния размер на държавния дълг, емитиран в йени.
Освен това максимална част от огромния държавен дълг е собственост на вътрешни инвеститори, което осигурява стабилност на системата.
В момента чистите спестявания на населението се оценяват на 1,1 квадрилиона йени.
Основна причина за наблюдавания през настоящата година ръст на държавния дълг станаха разходите за спасителните и възстановителните работи след земетресенията и вълните-цунами, връхлетели страната през март.
По абсолютен размер на държавния дълг Япония отстъпва само на САЩ, където показателят наскоро надхвърли 15 трлн. долара.
В относителен аспект – съотношението му спрямо брутния вътрешен продукт – страната също е на второ място със 199% от БВП след Зимбабве, чийто дълг надхвърля 230% от БВП.