Потребителските цени в Австралия нараснаха над очакванията през второто тримесечие, след като цените на хранителните стоки и горивата увеличиха натиска върху инфлацията, съобщи ВВС.
Ръстът на цените е 3,6% на годишна база, показват последните данни.
Цените на хранителните стоки се повишиха заради опустошенията, причинени от наводненията и циклоните по-рано през годината.
Австралийският долар достигна рекорден връх спрямо американския долар заради опасенията, че централната банка на страната може да повиши основния лихвен процент.
„Тези числа изглеждат неприятно“, заяви Майкъл Блайт от Commonwealth Bank of Australia. „Това предполага, че посоката на следващите действия по отношение на лихвения процент се очаква да бъде нагоре, дори при настоящата несигурност кога централната банка може да се задейства“, добави той.
Нарастването на потребителските цени в страната над очакванията вече предизвика дебат за отражението им върху икономиката.
Докато централната банка твърди, че задържането на цените е сред основните й приоритети, тя оставя основният лихвен процент непроменен от ноември 2010 г.
По-рано през този месец нейният председател Глен Стивънс зяви, че „тъй като временният ценови шок отшумя, индексът на потребителските цени се очаква да бъде близо до поставената цел през следващите 12 месеца“.
Анализатори обаче твърдят, че последните числа показват, че централната банка може да се наложи да промени позицията си в бъдеще.
„Това са високи показатели, като тези за високата базова инфлация, които ги следват плътно, не са добър резултат за централната банка“, заяви Бен Джарман от JP Morgan. „Това може да нервира централната банка и нейните прогнози ще трябва да бъдат повишени“, добави той.
Според Адам Кар от ICAP потребителските цени ще продължат да се повишават. „Точно това е причината, заради която убеждавах, че централната банка трябва да повиши основния лихвен процент, като подобни изненади винаги крият риск“, обоснова се той.
Майкъл Маккарти от CMC Markets смята, че ако централната банка повиши основния лихвен процент, това ще направи местната валута привлекателна възможност за инвеститорите.
„До тази сутрин пазарите бяха настроени за намаляване на лихвения процент, но последните данни промениха това. Общото мнение е, че основният лихвен процент ще бъде увеличен и че това ще подхрани австралийския долар“, посочи той.
Част от анализаторите са убедени, че ръстът на австралийската валута не се дължи единствено на вътрешните фактори.
„Можете да имате предвид и слабостта на американския долар“, отбеляза Маккарти.
Той обясни, че продължаващите безрезултатно преговори за увеличаване на тавана на американския вътрешен дълг, съчетани със забавянето в световното икономическо възстановяване са причина американският долар да губи позиции спрямо кошницата от основни валути.