Вълненията в арабския свят и последиците от земетресението в Япония през последния месец разклатиха сериозно доверието на инвеститорите в германската и европейската икономикa.
Това показаха резултатите от последното проучване на оценките на финансовите анализатори в Германия за изгледите пред най-голямата икономика на Стария континент. То се провежда всеки месец от Центъра за европейски икономически изследвания (ZEW) и е сред най-близо следените икономически показатели за страната.
Съгласно априлското допитване до анализатори и инвеститори, индексът на икономическото доверие на ZEW се понижава до 7,6 пункта в сравнение с 14,1 пункта през март.
Средните прогнози на анализатори бяха за по-слаб спад на показателя до 11,7 пункта. Стойността му остава много под средното си ниво в дългосрочен план от 26,6 пункта.
Очакванията на професионалните инвеститори за развитието на икономиката са ориентир за нейното развитие, защото са добре информирани за състоянието й поради естеството на своята работа.
Другият индекс на ZEW, който следи оценката на инвеститорите за сегашната икономическа ситуация в Германия, остава почти без промяна. Той се повишава леко с 1,7 пункта до 87,1 пункта през април.
От Центъра за европейски икономически изследвания посочват два фактора за влошаване на икономическото доверие в Германия. От една страна са рисковете за световната икономика от събитията в Япония и арабския свят. Гражданските размирици в страните от Близкия Изток и Северна Африка се разглеждат като източник на риск за поскъпване на борсовите стоки, като петрола, което подхранва инфлацията в еврозоната.
Това на свой ред може да накара Европейската централна банка да възприеме още по-строга парична политика, след като увеличи лихвените си проценти в началото на април, коментира д-р Волфганг Франц, председател на института ZEW.
Освен това настоящият бум в германската икономика не оставя много потенциал за по-нататъшно подобряване на икономическата ситуация в страната, посочват от ZEW.
От последното месечно проучване на ZEW стана ясно също, че индексът на икономическите очаквания за еврозоната пада рязко с 11,3 пункта през април до 19,7 пункта, докато този за настоящата бизнес среда се понижава с 0,8 пункта до 5,6 пункта.
Еврото напредва с 0,3% срещу долара днес и към 15:10 ч. българско време се разменя срещу 1,4473 долара. Единната валута се е повишила с близо 8% от началото на тази година.