Еврото се повишава за седми път през последните осем сесии срещу щатския долар днес, като за кратко успя да прехвърли и прага от 1,35 долара за евро, което не се е случвало от 23 ноември миналата година.
Щатският долар губи позиции и срещу повечето останали водещи валути заради засиленото търсене на по-рискови активи и подновения оптимизъм на финансовите пазари за възстановяването на икономиката.
В резултат на това доларовият индекс, който следи курса му срещу кошница от валути, включваща евро, йена, британска лира, швейцарски франк, канадски долар и шведска крона, се понижава с 0,4% до 78,62 пункта.
Единната европейска валута достигна 1,3503 долара по-рано днес, но към 12:35 ч. българско време тя се търгува срещу 1,3468 долара. Курсът на еврото падна до 1,2932 долара на 7 януари заради опасенията за разпространение на кризата с държавните дългове и в Португалия.
Засилването на еврото дойде и след поредицата успешни емисии облигации на изпаднали в бюджетни затруднения европейски страни, сред които Испания и Гърция, както и заради очаквания, че средствата и правомощията на Европейския фонд за финансова стабилност ще бъдат разширени.
От друга страна поевтиняването на долара идва на фона на провеждащата се във Вашингтон среща между американския президент Барак Обама и китайския държавен глава Ху Дзинтао, на която се очаква Обама да настоява Китай да остави валутата си да поскъпне повече срещу щатския долар.
В резултат на това китайският юан се повиши до рекордно високо равнище спрямо долара в днешната сесия на валутните пазари, като достигна до 6,5819 юана за един долар.
Редица анализатори посочват, че заниженият курс на юана е основна причина за дисбалансите между китайската и американската икономика.