Бързото повишение на инфлацията в Китай през последните месеци засили очакванията, че съвсем скоро предстои ново увеличение на основния лихвен процент в страната.
Заради подобни спекулации се стигна до силен спад в цените на акциите на световните фондови борси, а в Китай водещият борсов индекс Shanghai Composite потъна с 5% от началото на тази седмица.
Това може да се обясни с нагласите на финансовите пазари, че заради затягането на паричната политика в Китай ще се охладят темповете на растеж на втората по големина икономика в света.
През октомври Китайската централна банка повиши ненадейно основния си лихвен процент от 2,25 на 2,5 на сто. Няколко седмици след това правителствените данни за инфлацията показаха, че тя се е ускорила до 4,4% на годишна база, което е над целевото ниво от 3%, поставено от правителството.
По-голямата от очакваното инфлация се отрази веднага на прогнозите за ново повишение на основната лихва, като някои анализатори очакват подобен ход още през този уикенд. Китайската централна банка обаче е известна с това, че прави точно обратното на това, което се очаква.
Според икономиста в Standard Chartered Стивън Грийн има 50% вероятност Китайската централна банка да вдигне основния лихвен процент още този уикенд, след като през октомври ненадейно дойде първото му увеличение за последните три години, последвано от вдигане на изискванията за резервите на големите банки в Китай.
Анализи на Standard Chartered показват, че силното поскъпване на хранителните стоки в Китай ще ускори годишната инфлация до 5,5% през тази година. До голяма степен това се дължи на по-високите цени на зърнените храни, зеленчуците и захарта, които, заедно с месото и хранителните масла, съставляват 33% от стоките в потребителската кошница в Китай.
Анализаторите на всички девет водещи световни банкови институции, до които се допитва Bloomberg, са категорични, че увеличение на основната лихва в страната е неизбежно до края на тази година.
По данни на китайското търговско министерство по-рано тази седмица цените на зеленчуците в големите китайски градове са поскъпнали с повече от 60% на годишна база през ноември.
Правителството съобщи, че ще ограничи поскъпването на храните и ще пусне на пазара част от запасите си от хранителни продукти. Това обаче няма да е достатъчно за овладяване на ценовия натиск, посочват пред Bloomberg анализатори на Standard Chartered, HSBC, BNP Paribas, Citigroup, Credit Suisse, Mizuho Securities, Royal Bank of Canada, UBS и ANZ.
Според тях повишението на цените е до голяма степен резултат от масивния план от 2009 г. за отпускане на банкови заеми на потребителите и бизнеса в Китай от 10 трлн. юана (1,5 трлн. долара), което помогна за рязкото увеличаване на търсенето в страната.
Китайските власти обаче дълго време останаха фокусирани върху паричната политика на САЩ, където новата финансова инжекция от 600 млрд. долара засили опасенията от повишаване на притока на спекулативен капитал към развиващите се азиатски икономики.
Китайската централна банка повиши на четири пъти през тази година размера на минималните задължителни резерви на търговските банки, за да изтегли ликвидност от финансовата система и икономиката.