Нивата на заетостта в еврозоната останаха без промяна през второто тримесечие на годината, след като увеличението на работните места във финансовия сектор и бизнес услугите компенсира намаляването на позициите в селското стопанство, промишлеността, строителството и търговията.
Това показаха днешните данни на Евростат, от които стана ясно още, че нивата на заетост в 16-те страни от еврозоната са намалели с 0,6% спрямо същия период на 2009 г. Данните бяха в унисон с очакванията на икономисти.
Заетостта в еврозоната остава без промяна за второ поредно тримесечие. Тя остава непроменена и в 27-те страни членки на ЕС, след като през първото тримесечие се сви с 0,2 на сто.
Към края на юни икономиката на еврозоната е давала заетост на общо 144,3 млн. души, което е с 14 хил. по-малко спрямо първото тримесечие на годината. В ЕС броят на наетите лица възлиза на 220,7 млн.
Селското стопанство е закрило най-много работни места през разглежданото тримесечие, следвано от индустриалното производство. В същото време работните места се увеличават в сектора на финансовите и бизнес услугите.
Безработицата в еврозоната остана на ниво от 10% за пети месец през юни, което е най-високото й ниво от въвеждането на еврото преди десет години. За страните от ЕС тя е 9,6% от февруари насам.
Днешните данни подчертаха за пореден път икономическите различия между страните в еврозоната. Те показаха, че заетостта в Германия се увеличава с 0,2% на месечна и годишна база, с толкова нараства и нивото й във Франция спрямо първото тримесечие на годината.
Най-много нараства заетостта във Финландия – с 0,4% спрямо първите три месеца на годината.
Испания и Италия са на противоположния полюс, като там нивата на заетост намаляват с 0,2% на тримесечна база, а в Гърция тя се свива още по-силно с 0,9 на сто.
Малко по-рано днес стана ясно, че безработицата във Великобритания остава на ниво от 7,8% през трите месеца до края на юли. Броят на безработните лица намалява с 2 300 до 2,46 млн. души.
Отделни данни на Евростат показаха, че инфлацията в еврозоната е намалила темповете си на годишен ръст до 1,7% през август в сравнение с 1,6% през юли. Цените на потребителските стоки са се повишили с 0,2% на месечна база, което се оказа малко повече от предварителните прогнози.
Целта на Европейската централна банка е да поддържа годишната инфлация близо до, но под 2%.
Еврото поевтинява с 0,2% срещу долара днес, след като се повиши силно предишните два дни. Към 14:10 ч. българско време едно евро се разменя срещу 1,2967 долара.