Икономиката на Великобритания нарасна малко повече от очакваното през второто тримесечие и записа най-силното си темпо на растеж от 1999 г. насам, предаде Financial Times.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната се е увеличил с 1,2% на тримесечна база за трите месеца до 30 юни, а не с 1,1%, както бе обявено предварително от Британския статистически офис.
Великобритания претърпя най-тежката си рецесия в следвоенния период през 2008 и 2009 г., като БВП на страната се сви с повече от 6 на сто.
Корекцията на първоначалните данни се дължи в най-голяма степен на потреблението на домакинствата, което съставлява около половината от експанзията на икономиката през изминалото тримесечие.
Възстановяването на изчерпаните материални запаси на компаниите, които се добавят към БВП, е другия значим фактор, който допринася за растежа на икономиката през второто тримесечие.
Правителствените разходи също нарастват, но представляват по-малка част от бизнес активността през второто тримесечие. Потреблението на домакинствата се увеличава с 0,7%, след като намаляваше по време на предходните осем тримесечия.
Материални запаси нарастват с 1 млрд. паунда, след като намаляха с 2,1 млрд. паунда през първите три месеца. Голямото им увеличение обаче е знак, че бързото темпо на растеж на БВП за второто тримесечие вероятно няма да се повтори през второто полугодие.
Строителният сектор отчита ръст от 8,5%, докато бизнес инвестициите намаляват с 1,6% спрямо първите три месеца, когато се повишиха рязко.
Британската лира поевтинява с 0,1% срещу долара днес, като към 13:45 ч. българско време една лира се разменя срещу 1,5509 долара. Лирата е поскъпнала с близо 8% срещу щатската валута през последните три месеца.