Йената отбеляза най-високото си равнище срещу долара за последните 15 години в началото на август, а поскъпването й е сред заплахите пред възстановяването на японската икономика.
Въпреки това Японската централна банка не предприе допълнителни мерки за разхлабване на паричната си политика по време на днешното си заседание и остави основния лихвен процент в страната на рекордно ниското му ниво от 0,1 на сто.
Програмите на централната банка за увеличаване на ликвидността в икономиката чрез отпускането на заеми на търговските банки остават без промяна, като решението е взето единодушно от членовете на Управителния съвет на банката.
През последната седмица обаче представители на правителството в Япония изразиха своята загриженост за силното поскъпване на йената, което застрашава експортно-ориентираната японска икономика.
Индустриалното производство на Япония отчете най-силния си спад за последните 16 месеца през юни, а нивото на безработица се повиши за четвърти пореден месец. Междувременно излишъкът по текущата й сметка се сви рязко с 18% на годишна база заради по-слабото увеличение на износа.
Според анализатори, анкетирани от Bloomberg, Японската централна банка все пак има готовност за нови мерки за стимулиране на икономиката, в случай че поскъпването на йената възпрепятства нейното възстановяване.
Решението й да не променя паричната си политика днес вероятно се дължи и на желанието на нейното ръководство да види стъпките, които Федералният резерв ще предприеме по време на заседанието си по-късно днес.
Един щатски долар се разменя срещу 85,89 йени към 9:20 ч. българско време в сравнение с 85,78 преди лихвеното решение на централната банка. Курсът на двойката USD/JPY стигна 85,02 йени за долар на 6 август.
Брутният вътрешен продукт на Япония се увеличи с 5% на приравнена към годишна база основа през първото тримесечие, но според анализатори темповете на растеж след това са се забавили осезателно.