Американската икономика е забавила темпото си на растеж допълнително през второто тримесечие, след като потребителските разходи се увеличиха по-малко в сравнение с предходните тримесечия.
Предварителната оценка на Бюрото за икономически анализи за брутния вътрешен продукт през второто тримесечие показа, че той е нараснал по-слабо от очакваното с 2,4% на приравнена към годишна основа база. Пазарните анализатори очакваха ръст от 2,5 на сто.
През първото тримесечие на тази година БВП се увеличи с 3,7%, а през последното тримесечие на 2009 г. скочи с 5,6%. Първоначалната оценка обаче се базира на непълни статистически данни и подлежи на две корекции, първата от които е на 27 август.
Нарастването на американската икономика през изминалото тримесечие се дължи в най-голяма степен на положителния принос от износа и инвестициите в нежилищно недвижимо имущество. За растежа на БВП помагат и разходите на правителството и потребителите, докато увеличаването на вноса има негативен ефект.
Потребителските разходи са се увеличили с 1,6%, след като нараснаха с 1,9% през първото тримесечие. Причините за забавянето на темповете им на растеж се крият във високата безработица в САЩ, голямата задлъжнялост на домакинствата и ограниченото кредитиране. През юни американската икономика закри 125 хил. работни места.
Най-силно обаче нарастват инвестициите в нежилищно строителство, като се увеличават със 17 на сто в сравнение с първото тримесечие. Износът в същото време скача с 10,3%, но това е значително по-слабо спрямо близо 30-процентния скок на вноса.
Инвестициите и разходите на правителството нарастват с 9,2% на тримесечна база.
Ценовият дефлатор на БВП, който показва промяната в цените на всички стоки и услуги, включени в изчислението му, спрямо нивата им от предходното тримесечие, ускорява темпото си на ръст до 1,8% в сравнение с 1% за първото тримесечие. Данните са на приравнена към годишна основа база.
Този показател е един от най-важните измерители на дефлацията в САЩ, с които Федералният резерв си служи. Увеличението му през второто тримесечие е близо до целевото ниво на годишна инфлация в САЩ от 2% и намалява опасенията от развиването на дефлация в страната.
Данните за растежа на щатската икономика през второто тримесечие не оказаха силно влияние на курса на долара срещу еврото, който се повишава с 0,4% днес. Към 16:00 ч. българско време двойката EUR/USD се котира на ниво от 1,3027 долара за евро.