Новите поръчки за производството на стоки с дълготрайна употреба в САЩ неочаквано намаляха с 1% на месечна база през юни, което е третият им спад за последните четири месеца.
Най-много за понижението допринася спадът в търсене на самолети, което традиционно е нестабилно. По-рано днес стана ясно, че намаляването на поръчките за военна и авиационна техника е понижило с 21% на годишна база печалбата на най-голямата американска авиационна компания Боинг.
Разходите на бизнеса за дълготрайни стоки, които са значително по-скъпи, са сред добрите ориентири за икономическите нагласи на компаниите и водещ индикатор за активността в производствения сектор.
Индексът, който следи стойността на новите поръчки за дълготрайни стоки, намалява с 1% на месечна база през юни при очакван месечен ръст от 0,9 на сто. През май той се понижи с 0,8 на сто.
Ако се изключи транспортното оборудване, т. нар. основен индекс на дълготрайните поръчки намалява с 0,6% на месечна база, след като през май се увеличи с 1,2 на сто.
Обнадеждаващи се оказаха данните за поръчки на капиталови стоки, каквито са машините, оборудването и транспортните съоръжения. Те се увеличават с 0,6% през юни, след като през май нараснаха с 4,6% на месечна база. В рамките на второто тримесечие те са скочили с 25% спрямо миналогодишните си нива.
В края на тази седмица се очакват предварителните данни за брутния вътрешен продукт (БВП) на САЩ през второто тримесечие. Анализаторите очакват ръст от 2,5% спрямо първото тримесечие, когато американската икономика нарасна с 2,7% на тримесечна база.
Към 16:20 ч. българско време едно евро се разменя срещу 1,2989 долара, като от началото на деня щатската валута напредва с 0,1%.