fallback

Валутите в Европа са най-надценените в света

Последният индекс Big Mac показва, че еврото, норвежката крона и швейцарският франк са надценени спрямо валутите на другите развити икономики

16:10 | 24.07.10 г. 12
Автор - снимка
Създател

Повечето от западните политици се надяват чрез износа да върнат към растеж застоялите си икономики. Точно това прави обменните курсове на валутите особено чувствителна тема. При по-слаба валута конкурентоспособността на една страна се подобрява, защото износът става по-евтин. Така се насърчават и вътрешните потребители да предпочитат по-евтините местни стоки пред скъпия внос.

В тази връзка The Economist изготвя всяка година класация на валутите, която ги оценява по справедливата им стойност. За тази цел списанието изчислява Big Mac индекс, който измерва покупателната стойност на валутите чрез цената на хамбургера Big Mac в отделните държави по света.

Класацията показва, че въпреки поевтиняването на еврото през тази година, то остава силно надценено, докато валутите на развиващите се страни продължават да бъдат евтини. Двете валути с най-завишена стойност в света също са европейски – на първо място в класацията е норвежката крона, следвана от швейцарският франк.

Индексът Big Mac е образен начин да се прецени доколкото валутите се отклоняват от своята справедлива стойност. Той се базира на теорията за паритет на покупателната сила (ППП) на валутите, която твърди, че в дългосрочен план обменните им курсове се движат в посока към изравняване на цените на идентична кошница от стоки в две отделни страни.

От Economist обаче използват само една стока – сандвичът Бик Мак, който се продава в близо 120 държави по целия свят. За справедлива стойност на обменния курс се приема тази, при която цената му е същата, като тази в САЩ.

Индексът показва, че Азия остава най-евтиното място, като скорошното решение на Китай да увеличи гъвкавостта на валутния курс на юана не се е отразило съществено на неговата подцененост. Цената на Big Mac в Китай по текущи курсове е 1,95 долара в сравнение с 3,73 долара за САЩ.

Това означава, че справедливият валутен курс е 3,54 юана за долар спрямо сегашните 6,78 юана за долар. Или казано с други думи – юанът е подценен с 48% срещу долара.

Други азиатски валути, като тайландският бат и южнокорейският вон, също са значително под справедливата си стойност. Бразилският реал е една от малкото валути сред развиващите се страни, която се търгува над своята справедлива стойност в момента. Високите лихви от 10,75% в страната са магнит за много инвеститори, които са привърженици на carry-trade сделките, и повишиха силно курса на реала през тази година, който според индексът е с 31% надценен.

Индексът Big Mac обаче е най-надежден, когато се използва за съпоставка между валутите в страни със сходни нива на доходите и жизнения стандарт. Той показва, че курсът на еврото е завишен в сравнение с много други валути от развитите страни. В момента единната валута е с 16% надценена, което все пак е по-малко в сравнение с 29-те процента преди година.

Редица други анализатори посочват скъпото евро като една от най-сериозните пречки пред възстановяването на еврозоната. Въпреки дълговата криза в еврозоната курсът му срещу долара и повечето основни валути се повиши значително през последните седмици, като само от началото на юли е поскъпнало с 5,5% срещу американските пари.

В същото време валутата на Великобритания е станала леко подценена от леко надценена по това време на миналата година.

Най-скъпите валути обаче са норвежката крона и швейцарският франк. Кроната е с близо 100% над справедливата си стойност на базата на индекса Big Mac, а швейцарският франк е надценен с 68%, след като инвеститорите потърсиха в него убежище заради икономическата несигурност.

Разбира се, на индекса Big Mac не трябва да се гледа като на точен показател за бъдещите движения на валутите, а по-скоро като на лесен за възприемане начин за сравняването на покупателната им способност.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:48 | 13.09.22 г.
fallback