fallback

Интересът към дългосрочните щатски ценни книжа намалява

Нетните покупки на дългосрочни американски ценни книжа са намалели четири пъти за периода от март до май

17:09 | 16.07.10 г.
Автор - снимка
Създател

Интересът на чуждестранните инвеститори към финансови активи от САЩ е намалял чувствително през май, в това число и от страна на Китай, заради влошените перспективи пред глобалната икономика и по-голямото напрежение на световните финансови пазари през последните месеци.

Като цяло нетните покупки на дългосрочни американски ценни книжа от чуждите инвеститори намаляват до 35,4 млрд. долара през май спрямо 81,5 млрд. долара за април и рекордните 141,4 млрд. долара през март.

Данните на финансовото министерство показват разликата между закупените дългосрочни щатски ценни книжа от чужденци и покупките на чуждестранни дългосрочни финансови активи от граждани на САЩ. Тя е ориентир за интереса към щатските книжа и за това колко лесно може САЩ да финансират своя огромен търговски дефицит, който стигна най-високото си ниво за последните 18 месеца през май, надминавайки 42 млрд. долара.

Китай намалява количеството на притежаваните американски държавни ценни книжа с 32,5 млрд. долара през май до 867,7 млрд. долара. Въпреки това страната остава най-големия кредитор на правителството на САЩ, пише Wall Street Journal.

На второ място се нарежда Япония, която държи щатски държавни облигации на САЩ за 787 млрд. долара.

През май чуждите инвеститори за първи път са били нетни продавачи на американски акции от февруари 2009 г. насам. Нетните продажби на американски акции от тяхна страна възлизат на 432 млн. долара.

Ако се включат и краткосрочните ценни книжа, тогава нетните покупки възлизат на 17,5 млрд. долара в сравнение с 13 млрд. долара през април.

Другите икономически данни от САЩ по-рано днес показаха, че годишната инфлация в страната остава занижена и през юни. Цените на потребителските стоки се намират с 1,1% над нивата си отпреди една година, което е почти наполовина на инфлационния таван на Федералния резерв на САЩ от 2%.

В сравнение с май животът е поевтинял неочаквано с 0,1% главно заради по-ниските цени на енергията.

Икономистите очакваха индексът на потребителските цени да отчете нулев месечен ръст и да нарасне с 1,2% на годишна база, след като през май годишната инфлация в страната възлезе на 2%.

Основният индекс на потребителските цени, който изключва хранителните стоки и енергията, нараства с 0,2% на месечна и 0,9% на годишна база, което оправда пазарните очаквания.

Това показва, че инфлационният натиск в страната остава слаб и дава възможност на Федералния резерв да поддържа либералната си парична политика в подкрепа на икономиката.

Щатският долар поевтинява силно срещу повечето основни валути през тази седмица, като по-рано днес стигна най-ниския си курс срещу йената от началото на годината. Настъплението на еврото срещу долара повиши курса на двойката EUR/USD над 1,30 долара за евро днес, но към 17:00 ч. българско време тя се котира на ниво от 1,2966 долара за евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:11 | 13.09.22 г.
fallback