Решението на Китай да промени валутния си режим и да промени фиксирания курс на юана към долара може да се окаже изненадващо неблагоприятно за САЩ, смята икономистът Нуриел Рубини. Според него може да се стигне до поевтиняване на китайската валута, което се разминава с надеждите за поскъпване спрямо американския долар.
В събота Китай обяви, че ще започне постепенно увеличаване на гъвкавостта на валутния курс, след като той бе фиксиран към долара за последните близо две години. Именно за такава промяна призоваваха много от държавите по света.
„Това е първият значителен сигнал за промяна на валутната политика на Китай от години“, посочва Рубини. Според него обаче остава неясно как ще действа новата система, според която курсът на юана ще бъде определян спрямо кошница от валути.
Към момента няма информация за теглата на валутите, които ще попадат в тази кошница и следователно не може да се каже кой би имал полза от новия курс на политиката.
„Тъй като те все още не са променили предишното разрешено ниво на колебание – половин процент в положителна или отрицателна посока, много вероятно е в понеделник Китай да позволи промяна на валутния курс“, смята Рубини.
Основните въпросителни според икономиста са свързани с еврото и неговата стабилност. Заради проблемите на еврозоната единната валута е загубила над 16 на сто спрямо юана за тази година и ако продължи да потъва, Китай ще трябва „парадоксално, но да позволи на валутата си да поевтинее спрямо долара“, посочва Рубини.
Това би било тотално в противовес с надеждите на САЩ, които от доста време призовават за поскъпване на китайската валута.
Икономистът се съмнява и в това, че Китай ще позволи рязка промяна на валутата си, като според него това е много малко вероятно. Повечето анализатори са на мнение, че, дори да позволи на юана да поскъпне, Пекин ще ограничи това до максимум 3-4 на сто в рамките на една година.