Силното поевтиняване на еврото през тази година е накарало кредитополучателите да избягват единната валута и да увеличават за нейна сметка емитирането на нов дълг в други, по-стабилни парични единици, пише Bloomberg.
По този начин деноминираните в канадски долари и швейцарски франкове облигации са увеличили дела си от всички емисии на корпоративен дълг в световен мащаб до рекордни нива, след като инвеститорите се отдръпнаха от нестабилния пазар на държавен дълг в Европа.
През юни много компании в Европа са обърнали поглед към растящата икономика и стабилната валута на Швейцария, която става предпочитана за издаваните от тях нови корпоративни облигации. По този начин облигационните заеми в швейцарски франкове са нараснали до 3,08 млрд. франка през май, или 5,1% от всички продажби на облигации в световен мащаб. Техният дял е бил значително по-малък на ниво от 1% през май.
В същото време компаниите са издали облигации в канадски долари за близо 6 млрд. канадски долара за първите две седмици на юни. Това се равнява на около 10,5% от всички облигационни заеми и е двойно в сравнение с дела им през май.
Кредитополучателите търсят алтернативни източници на финансиране, за да могат да избегнат по-силно засегнатите от дълговата криза в Европа пазари, смятат анализатори. Недоверието в способността на 16-те страни от еврозоната да се справят с растящите си дефицити и икономически трудности понижи курса на еврото до четиригодишно дъно през май.
Емисиите на облигации във валути, различни от долара и еврото, са възлезли на 15 млрд. долара през юни, или рекордните 29% от всички емисии за 51,2 млрд. долара. Това е два пъти повече от дела преди година.
Междувременно продажбите на обезпечени с ипотечни заеми облигации са нараснали с 83% на месечна база през юни. Продажбите на дългови ценни книжа в еврозоната са паднали до 11,1 млрд. евро през май, което е най-ниското им ниво от началото на тази година.
В понеделник кредитният рейтинг на Гърция бе понижен до „високорисков“ и от последната сред трите най-големи рейтингови агенции Moody's. Програмата на Европейската централна банка за изкупуване на държавни ценни книжа на страните от еврозоната за 60 млрд. долара трябва да изтече до края на юни.