Глобалното затопляне, лошото време и ерозията може някой ден да се отразят на много от плажовете по света. Това, което сега ги застрашава най-много, обаче е слабата активност на пазара на ваканционни имоти заради икономическата несигурност, която кара хората да мислят преди всичко за основните си жилища и да ограничат разходите за лукс. Именно за лукс се счита покупката на ваканционно жилище.
Ако все пак инвеститорите не се отказват от инвестиция в имот на плажа, Investor.bg подбра акценти от някои кратки съвети на списание Forbes относно това какво трябва да се има предвид при този ход. Факторите са характерни за щатския пазар, но голяма част от тях имат общовалидно значение.
Променяща се брегова линия
Ипотеката за закупуване на имота най-вероятно е за 30 години – би трябвало и къщата на плажа да изкара поне толкова. Плажовете често стават жертви на ерозия и урагани, затова е редно да се отдели известно време за геоложко проучване. Така инвеститорите могат да бъдат сигурни, че вторият им дом ще си остане на мястото.
Застраховка против урагани и наводнения
Застраховката в случай на наводнения и урагани в САЩ обикновено се продава отделно от общата застраховка на жилището. Ако, както имаше доста случаи след урагана Катрина, застрахователите не могат да решат дали домът ви е бил разрушен от вятър или вода, и ви липсва една от двете полици, вероятно няма да получите обезщетение, коментира списанието.
Движение на пазара
Във време, когато местният пазар отчита двуцифрени спадове, може да си позволите да изчакате да стигне дъното. В такъв случай може би е добре да се вземе под наем имот на плажа за година-две, за да се избегне ситуация, при която размерът на ипотеката може да се окаже по-голям от стойността на имота. В случая с България малко специалисти се наемат да правят прогнози относно цените на ваканционните имоти, но според някои в момента те са надценени и не е изключено в близко бъдеще да има лек спад. Дългосрочно обаче качествените имоти се смятат за стабилна инвестиция.
Пазар на наеми
Малко вероятно е да изкарате повече от месец-два годишно в имота си на плажа. За да разберете как ще се отрази новият имот върху финансите ви, е ключово да разбирате местния пазар на наеми. Ако търсите сделка в гъсто застроен район, каквито по нашето Черноморие не липсват, или с много просрочени ипотеки, какъвто например е Южна Флорида, може да се окаже, че на пазара има изобилие от непродадени имоти, които се отдават под наем и в резултат доходността от наеми намалява. Ако не успеете да отдадете имота си под наем, се увеличава общата цена на инвестицията.
Инвестиции в чужбина
При инвестициите в чужбина и търсенето на горещи точки трябва да се избегне увличането по поредния спекулативен балон. Как да стане това? Търсете колкото се може повече информация и мнения от други инвеститори, данни за пазара и настроения и прогнози относно бъдещото му развитие.
Периферни пазари
Феномен от времето на бума на градските пазари, както и на тези на крайморски имоти, е напливът към периферните пазари с идеята, че тепърва ще растат. След като тенденцията на общия пазар се обърна, имотите в тези крайни райони бързо поевтиняха. В момента на много малко райони има движение нагоре и трябва да се внимава с обещанията на брокерите за поскъпване.
Първа линия на плажа
Много по-вероятно е да останат стабилни цените на жилищата, разположени в близост до плажа, отколкото на по-евтините варианти по-навътре в същия град или района. Предлагането на имоти на първа линия е далеч по-ограничено в сравнение с проектите за строителство в районите около тях. Стига обаче да има съответните разрешителни и изградена и работеща инфраструктура.