Финансирането на детските градини и училищата вече няма да зависи само от броя на учениците. Това каза пред БНТ председателят на Комисията по образование и наука в Народното събрание Милена Дамянова.
Тя посочи, че външното оценяване не показва в пълнота какви са причините за определени резултати. „Ако в едно училище има деца от социално уязвими групи и те имат средна оценка 4 на външно оценяване, това за тях е успех, защото те вероятно са тръгнали от много под двойката“, каза тя.
Дамянова посочи, че и сега има диференцирано заплащане, но в закона е заложено училищата с добри образователни резултати да получават допълнителни средства, които ще могат да изразходват както преценят, включително за заплати. Училищата и градините със слаби резултати също ще получат средства, но те ще са целеви за преодоляване на дефицитите.
Вече има съгласие в системата за промяна в делегираните бюджети - финансирането на детските градини и училищата вече няма да зависи само от броя на учениците. Ще бъдат изведени отделно разходите за ток и отопление, които не зависят от броя на учениците.
Ще има диференциране и за учителите, които работят с уязвими групи, като те ще трябва да бъдат подкрепени. В малките населени места също ще има диференциран стандарт, съобщи Дамянова.
Запитана дали ще има пари за частните училища тя каза, че парите са за децата и те не трябва да бъдат разделени според това къде учат. Ще бъдат финансирани само частните училища, които приемат 20 на сто от децата безплатно, заяви тя.
Дамянова посочи, че в България вече има училище, което приема само социално слаби деца.
„Абсолютна спекулация е твърдението, че ще отнемаме пари от държавните и общинските училища. Неща БСП да посочат едно училище, от което сме отнели пари“, заяви Милена Дамянова.
Тя коментира, че новият закон изисква нови модели за обучение, които са съобразени с потребностите на децата от новите поколения.