Не се прави достатъчно за проследяването на висшистите, които заминават да работят зад граница. Това установи Сметната палата, която се включи в кооперативен одит на проблема в България, Унгария и Румъния.
В съобщението се казва, че няколко документа на Европейския парламент и Комисията обръщат внимание на риска от "изтичане на мозъци" – особено за част от държавите – който се изразява в това, че все по-голям брой от наскоро завършилите висше заминават в чужбина.
Одитиращите институции на трите държави са стигнали до следните изводи при проверката:
- Осъзната е важността от изграждането и поддържането на система за проследяване на професионалната реализация на завършилите висше образование. Това се извършва по различни начини във всяка от страните, със своите предимства и недостатъци.
- Данните се използват както с цел управление на правителствените политики по образование, така и за професионално ориентиране на кандидат студентите. Някои университети ползват информацията за оценка на образователния процес.
- Не се прави достатъчно за проследяването на висшистите, които заминават да работят зад граница. Проблемът може да се ограничи, ако системите за проследяване разширят ползваните статистически данни, като включват и постъпващите на работа в други страни. Това би наложило значително по-тясно сътрудничество между отделните държави.
Общите заключения ще бъдат представени на ръководителите на ВОИ на държавите-членки на ЕС и Европейската сметна палата.