fallback

Началото на края за еврото?

Суровата действителност е, че Испания, Италия, Гърция, Ирландия и Португалия не могат да се придържат към правилата на силната немска икономика

17:19 | 23.04.12 г. 17

Автор: Питър Леониду, Alpari FS

През миналата седмица звездата на азиатския пазар беше решението на Китай да разшири диапазона за юана към щатския долар до 1,0% нагоре и надолу, вместо досегашните 0,5%.

Последният път, когато Народната банка на Китай е вземала такова решение, беше през май 2007 година, когато диапазонът беше повишен от 0,3%. Това решение се дължи на желанието на трезора да направи юана по-адаптивен към пазара. Това не е изненада и управниците даваха намеци за такова нещо от месеци, особено след данните за забавения икономически ръст в сравнение с предишни години.

МВФ призна във вторник (17 април), че по трънливия път на икономическото възстановяване Европа изостава значително от САЩ и Япония. Очакванията са за вял ръст през 2012-2013 година, запазване на високите нива на безработица и опасенията, че е възможна нова икономическа криза в Европа.

Суровата действителност е, че Испания, Италия, Гърция, Ирландия и Португалия не могат да се придържат към правилата на силната немска икономика и някои наричат това „началото на края за еврото”.

Еврото се сочи като виновник за социалната нестабилност и безработицата и въпреки усилията на ЕЦБ и успешното пласиране на еврооблигации, мнозина се опасяват, че истинското решение не е намерено.

Ще оцелее ли еврозоната?

Да, но не в сегашния си формат
Да, проблемите ще отшумят
Не
Не мога да преценя
Общо 1472 гласа
Очакванията са италианската икономика да се смали с 1,9%, Испания да отбележи спад от 1,8%, а Гърция да се срине с цели 4,7%. Прогнозите за фалит на Гърция са все още силни, а редица други държави може да я последват, споделят от МВФ. Световната икономика не може да остане незасегната ако това се случи и може да станем свидетели на по-жестоки кризи от финансовата през 2008 година.

В целия хаос в еврозоната изглежда странен фактът, че обменният курс към долара учудващо остана незасегнат и се движи стабилно в коридора 1,3000 и 1,3500 през последните няколко месеца. Странно, но не успокояващо – това не е индикация, че еврозоната е по-безопасна.

Всъщност Европа сякаш е влязла в спиралата надолу и колапсът на еврото, който преди време беше само опасение, сега се очертава като неотменима действителност.

Атмосферата на безпокойство се настани наоколо през последната седмица заради предложените испански облигации във вторник. Доверието на инвеститорите беше подложено на тест и имаше натиск ЕЦБ да запише от емисията преди пускането й на пазара, за да помогне за балансирането на настроенията.

Допълнителен факт беше и твърдата позиция на немската централна банка. В края на седмицата (22 април) срещите на Г-20 и на МВФ дискутираха други възможни решения, което обаче не вдига напрежението.

Реалистично – намаляване стойността на еврото на този етап е вероятно единственото решение, но Германия е против, най-вече заради сериозните инфлационни последици за страната.

Главните новини от пазара през изминалата седмица са данните за търговията на дребно в САЩ, които с гордост демонстрират увеличение спрямо прогнозите през март. Данните показаха 0,8% покачване и основната причина за това е подобряването на пазара на труда.

Повечето нови работни места дадоха повече увереност на домакинствата да харчат – електрониката, дрехите и обзавеждането демонстрират голямо увеличение през последния месец. Ръсел Прайс, старши икономист в Ameriprise Financial Inc. коментира, че това означава че „американците най-накрая са се нагодили към по-високите цени на петрола”.

*Забележка: Изразените мнения са лични и не могат да бъдат възприемани като инвестиционен съвет

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:41 | 10.09.22 г.
fallback